Uskršnji rituali i svjetlo koje traje: Dora iz LYS Candle Studia stvara čaroliju s ručno rađenim svijećama

by Martina Kolarić

Stiže Uskrs, a s njim i dani kada dom postaje središte svega – druženja, odmora, tišine, pripreme jela i uživanja u sitnicama koje čine razliku. Među njima, svijeće su nezaobilazan dio – ne samo blagdanskog ugođaja, već atmosfere koju želimo zadržati kroz cijelu godinu.

Volimo one koje su prirodne, nenametljive, održive i ne narušavaju naše zdravlje. U sporijem ritmu življenja, svijeće nisu tek estetski dodatak. One postaju dio rituala. Upale se uz prvu kavu. Uvečer, kad sve utihne. Kad pozivamo mir u dan. Zato tražimo svijeće koje su nježne, prirodne, sigurne za nas i okoliš. One koje mirišu stvarno, a ne sintetički. One koje traju – i fizički i osjećajem.

Prirodne svijeće izrađene od 100 % sojinog voska

Tako smo zapazili LYS Candle Studio i Doru, kreativku koja iza njega stoji. Njene svijeće izrađene su od 100% sojinog voska, oblikovane su ručno, s puno strpljenja i pažnje – baš kako i treba kad se stvara nešto za dom.

Dora ima 33 godine i 10 je godina  provela u prodaji i marketingu velikih korporacija. Odnedavno je pokrenula svoj posao gdje se i dalje primarno bavi marketingom. Međutim, Dora je poslušala i svoj unutarnji glas i odlučila zakoračiti u nešto novo, a to je izrađivanje svijeća.

Pitali smo Doru što znači stvarati rukama svijetlo i kako izgleda put od ideje do svijeće.

Odakle je došla ideja za stvaranje prirodnih ručno rađenih svijeća?

Ideja se javila pomalo spontano, kao potreba za opuštanjem i kreativnim izražavanjem, ali sada shvaćam da su znakovi postojali duže vrijeme. Naime, kada smo prije nekoliko godina uređivali stan, najviše me veselila kupnja sitnica i detalja koji prostoru daju dušu. Za mene su to oduvijek bile svijeće, i to one neobičnih oblika, koje izgledaju poput manjih umjetničkih djela, a prostoru daju toplinu. Prije nego sam ih počela izrađivati, često sam prijateljicama poklanjala svijeće. Jednom se tako jedna moja prijateljica našalila kako ja uvijek poklanjam svijeće što je zapravo bila istina. To mi je bio trenutak prosvjetljenja i tada sam ozbiljnije krenula istraživati kako se izrađuju svijeće.

Što je najvažnije kod izrade svijeća?

Svaki slobodan trenutak krositm  za istraživanje različitih vrsta voska i testrianje kalupa. Jako mi je bitna kvaliteta pa koristim 100 % sojin vosak kojeg nabavljam od dobavljača iz Francuske. Rekla bih da je odabir voska najbitnija stavka u cijelom procesu jer on najviše utječe na finalni izgled svijeće. Sam proces izrade je jako opuštajući i umirujući, a mene neizmjerno ispunjava i predstavlja mi mali ritual. Nekada se znam našaliti da bih se ja po cijele dane samo bavila izrađivanjem svijeća. Ovo je za mene još uvijek samo hobi pa svijeće često izrađujem navečer kada svi već spavaju. Kako od samog lijevanja voska u kalup do finalnog proizvoda treba proći više sati, uvijek s uzbuđenjem čekam taj trenutak kada ću izvaditi svijeću iz kalupa i vidjeti je li ispala onako kako sam zamislila.

Što predstavlja ručni rad u vremenu u kojem je sve brzo i digitalno?

Živimo u vremenu u kojem sve mora biti odmah i sada, a i sama sam po prirodi nestrpljiva pa me izrada svijeća uči i kako usporiti i uživati u trenutku. Jako me veseli i pakiranje samih svijeća za prodaju gdje se trudim posebno posvetiti sitnim detaljima. Važno mi je da ljudi prepoznaju da se radi o ručnom radu u kojeg je utkano zaista puno ljubavi i pažnje. U budućnosti bih voljela održavati i radionice na kojim bi polaznicima željela prenijeti barem djelić onoga što ja osjećam dok izrađujem svijeće.

Moglo bi vas zanimati i: Uskrsne dekoracije u znaku domaće keramike: najljepši ukrasi i pokloni iz radionica hrvatskih brendova.

Tekst: Martina Kolarić

Foto: privatna arhiva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!