Uzeti pauzu od vježbanja tijekom godišnjeg odmora ili ipak ne? Evo što kažu stručnjaci

by Anđela Sabranović

Dr. Jinger Gottschall doktorica znanosti te izvanredni profesor na Državnom sveučilištu Pennsylvania i osnivačica FITOLOGY u Les Mills™ grupi za fitness kaže da je svakako u redu uzeti pauzu od vježbanja. Iako je zapravo potrebno uzeti odmor barem jedan dan u tjednu tijekom uobičajenog perioda vježbanja, ili se može provesti dva tjedna godišnje trenirajući manje ili uopće, to je zapravo individualno i ovisi jeste li ustvari vježbač početnik ili dugogodišnji vježbač.

“Pauza od vježbanja sprječava ozljede dopuštajući mišićima koji su stalno upregnuti da se ponovo izgrade i pripreme za budući trening. Također vam daje vremena da se opustite i ponovno usredotočite, a to vam može pomoći da počnete ponovno cijeniti pozitivne osjećaje koji su povezani s treniranjem.” – navodi dr. Gottschall.

Kada uspostavite zdravu rutinu vježbanja u periodu od dva to tri mjeseca te redovito vježbate svaki tjedan 4-5 puta, pauza od vježbanja u trajanju od 10 dana do dva tjedna bi mogla biti dobra za vaše tijelo i um, bez da narušite kondiciju. Jer ipak je jedan od kritičnih čimbenika pridržavanja tjelovježbe – kontinuiranost i dosljedna disciplina. Odluka o vježbanju na odmoru ostaje na kraju isključivo na vama. Dok neki odlučuju prihvatiti odmor od svoje fitness rutine, drugi radije ostaju aktivni jer to donosi svoje dobrobiti. Pametan način da jednim potezom zaobiđete ljetnu tromost, pobijedite vrućinu i održavate svoje zdravlje je treniranje i tijekom godišnjih odmora, ali vježbi manjeg intenziteta.

Zašto je dobro vježbati i tijekom godišnjih odmora

Web stranica Medical News Today navodi studije koje pokazuju da redovita tjelesna aktivnost može poboljšati raspoloženje, ublažiti stres i izoštriti kognitivne funkcije, pri tome potičući duboku povezanost između tijela i uma.

Vježbanje poboljšava pamćenje

Zbog velike metaboličke potražnje, mozak zahtijeva dobru cirkulaciju, a tjelovježba mu pomaže u tome. Vježbanje potiče dobar protok krvi čime se povećava proizvodnja molekula važnih za rad mozga, pa tako i poboljšanje pamćenja.

Vježbanje smanjuje utjecaj stresa

Važno je napomenuti da vježba ne smanjuje hormone stresa, ali smanjuje broj receptora za stres čime se smanjuje učinak hormona stresa na mozak.

Od vježbanja se osjećamo bolje

Fenomen koji je najčešće poznat kao “runner’s high” još je jedna dobrobit tjelovježbe povezana sa stresom. Vježbanje potiče oslobađanje endorfina koji djeluju na receptore u mozgu i stvaraju osjećaj blaženstva, smanjujuću osjećaj tjeskobe i depresije.

Vježbanjem možemo rashladiti tijelo

Treninzi manjeg intenziteta i napora mogu povoljno djelovati na naš organizam ljeti. Joga npr. nježno dovodi vaše tijelo u ravnotežu i pomaže vam da se osjećate bolje. U joga sustavu postoje vježbe disanja koje pomažu u rashlađivanju tijelu, a određeni joga položaji pomažu u povećanju protoka krvi i kisika u tijelu čime djeluju i na regulaciju tjelesne temperature. Dok poze koje zahtijevaju fizički napor, poput intenzivnih stojećih položaja te savijanja unatrag i vezanja, pojačavaju unutarnju toplinu, postoje položaji s umirujućim nagibima prema naprijed ili ležeći položaji koji izazivaju reakciju hlađenja organizma iznutra.

Kako vježbati ljeti a da nam i dalje bude ugodno

Vježbanje ljeti ipak treba prilagoditi vremenski uvjetima jer činjenica je da su temperature povećane. Planirajte svoje treninge ujutro ili navečer, održavajte dostatnu hidrataciju tijekom treninga, odaberite ispravnu odjeću od prozračnih tkanina koja upijaju vlagu kako biste rashladili svoje tijelo. Ako vam je teško vježbati u zatvorenim prostorima, iskoristite lijepo vrijeme i premjestite treninge vani. Parkovi, staze i plaže izvrsna su mjesta za trčanje, vožnju biciklom, plivanje i vježbe s vlastitom težinom. Ili, uključite svakodnevne aktivnosti u svoje treninge: vrtlarenje, igranje s djecom, šetnja sa psom ili čak obavljanje kućanskih poslova mogu vas potaknuti na kretanje i sagorijevanje kalorija. Jednostavno, postavite si jasne ciljeve koji su prilagođeni vašem ljetnom rasporedu i oni će vas održati fokusiranima, motiviranima te dobro raspoloženima.

Moglo bi vas zanimati i: Upoznajte Dinu Derek, savjetnicu za prirodnu prehranu uz koju smo naučili koliko je hrana zapravo ljekovita

Tekst: Petra Šafranko

Foto: Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!