Svako voće ima svoje godišnje doba. Sezonska berba jesenskih plodova, poput smokava, kestena, grožđa, jabuka, aronije ili maslina znači podjednako slavlje, ali i trud i doprinos. Svoje iskustvo u jednoj takvoj berbi maslina saznali smo od naše kolumnistice Barbare Medić koja svake godine sa svojom širom obitelji ide u berbu maslina. Barbara kaže, koliko je naporno i teško tih mjesec dana ručno brati maslinu po maslinu, toliko je i lijepo i zabavno dijeliti te trenutke zajedništva. Cijela obitelj na okupu, smijeh, zabava i na kraju uživanje u tim savršeno zlatnim zelenim kapljicama ekstra djevičanskog maslinovog ulja postali su pravi slowliving rituali koje ne bi propustila ni za što na svijetu. Uživamo stoga u jesenskim plodovima i sezonskoj berbi maslina zajedno s Barbarom.
Mi smo pobrali svoje masline. Koliko truda i rada je potrebno da bi dobili ovo dragocjeno ulje, ne čudi što ga nazivaju tekućim zlatom. Najbolji je ipak ovaj završni dio – berba i boravak u prirodi, odlazak u mlin i iščekivanje koliko će biti ulja. Još jedan razlog zašto volim listopad – opisuje Barbara berbu maslinu.
Jesenski plodovi
Usjevima je potrebna višemjesečna briga, ali vrijeme berbe zato dođe kao slatka nagrada. Iako su sezonske berbe odvijaju kratko u odnosu na dozrijevanje plodova, opet se događaju dovoljno dugo za spori užitak. Berba maslina tako traje kroz cijeli listopad. Svratite li u to vrijeme u bilo koji maslinik, vinograd ili voćnjak, vidjet ćete puno kretanja, užurbanih ruku, smijeha i veselja nakon odrađenog dana.
Smokve se beru te potom suše ili se od njih radi džem. Kesteni se već tradicionalno peku, koriste kuhani za kolače ili pak suše za brašno u nadolazećim mjesecima.
Rana jesen je također vrijeme za berbu jabuka, koje se beru između kasnog ljeta i kasnog listopada, ovisno o sortama i klimi podneblja. Toliko smo navikli jesti jabuke tijekom cijele godine da je lako zaboraviti da ih poljoprivrednici beru svježe u jesen i ostavljaju na čuvanje u hladnim skladištima.
I grožđe se bere od kasnog ljeta do kraja jeseni. Berba grožđa u pravo vrijeme ključna je za postizanje optimalnog okusa, sadržaja šećera i ukupne kvalitete. Ubrano grožđe može se koristiti svježe za jelo, za sokove, proizvodnju vina ili kuhanje, a svaka namjena može imati malo drugačije kriterije zrelosti.
Sezonska berba maslina s Barbarom Medić
Zadarska regija, gdje Barbara živi, jedna je od najbrže rastućih u proizvodnji vina, a tlo i klima su vrlo pogodni i za masline. Barbara svake godine kroz cijeli listopad, odnosno kroz par vikenda, odlazi u berbu maslina sa suprugom, sestrom i njenim suprugom te mamom.
Plodove masline s ukupno 61 stabala beru djelomično ručno, djelomično trešnjom što ide puno brže. Kaže kako su muški dio berača tresači, a potom žene iza njih kupe ručno ono što ostane na stablima.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Ispod svakog stabla stavlja se tenda u koju plodovi padaju te se na kraju skupe u kašete i tenda se prebacuje ispod sljedećeg stabla i tako sve dok ne dođu do kraja. A berba se odvija na tri do četiri različite lokacije maslinika.
Masline se potom nose u mlin isti ili sljedeći dan, gdje se ispuhuje lišće te ostavljaju na mljevenje.
Melje se najnovijom tehnologijom u mlinu, ulje se odvaja u separatoru, cijeli proces traje oko sat i pol vremena. Prije dvije godine su imali oko tonu maslina, a od toga se dobilo oko 150 litara ulja, dok bi ove godine trebalo bi i više. Većinom su to mlade masline, kaže Barbara.
Zanimljiv nam je i podatak koji je Barbara podijelila s nama kako su prije stari narodi znali dio maslina nositi u mlin na obradu, a dio se konzervirao potapanjem u more.
Ekstra djevičansko maslinovo ulje i dvije zlatne medalje
Dobiveno ekstra djevičansko maslinovo ulje se može nakon mljevenja odmah koristiti, ali u roku od maksimalno 10 dana dok se slegne talog mora se pretočiti. Ovakvo ulje je izbalansiranog okusa, pikantnosti i gorčine, zelene boje, svježeg mirisa. Barbara kaže da beru različite domaće sorte maslina: peljužica, orkula, lastovka, levantinka, krvavica, drobnica. Njen suprug je prije dvije godine, iz čiste znatiželje, poslao ulje na natjecanje i osvojio dvije zlatne medalje – za sortno i za miješano ulje. Ovo je samo dokaz kako je prirodno uvijek najbolje!
Na kraju Barbara zaključuje: „Berba maslina je težak i naporan posao, ali donosi toliko radosti i zadovoljstva kad to ulje dođe na stol. Također ti dani su osim fizičkog rada ispunjeni zajedništvom, dobrom zezancijom, hranom, a najbolji nam je piknik ispod maslina te druženjem i boravkom u prirodi.“
Doista pravi slowliving trenuci.
Moglo bi vas zanimati i: Mandarina – Citrusno voće sa ljekovitim svojstvima.
Tekst: Petra Šafranko, Barbara Medić
Foto: Barbara Medić, Instagram, Unsplash