Prosinac još uvijek traje, a to je svakako mjesec u kojem u prosjeku najviše razmišljamo o zahvalnosti, opraštanju, dobrim djelima i slično.
Dr. Shauna Shapiro, psihologinja i autorica brojnih knjiga o mindfulnessu često spominje važnost dobrih praksi za sretniji i ispunjeniji život, stoga se u jednom od svojih govora osvrnula i na psihologiju opraštanja. Često naglašava kako je opraštanje proces u kojem treba osvijestiti opcionalnost patnje. Dakle, mi sami biramo hoćemo li patiti zbog neke osobe ili postupka koji nas je povrijedio ili ćemo se prikloniti tendenciji oprosta koji može imati itekako veliku moć u našem životu.
Blagodati oprosta su brojne! Oprost može direktno utjecati na smanjenje količine stresa i depresivnih misli s kojima se susrećete na dnevnoj bazi te vam omogućuje novi prostor u kojem ćete otkriti nadu, veće samopouzdanje te u konačnici i bolje zdravstveno stanje.
Opraštanjem odlučujemo više voljeti sebe i promijeniti perspektivu i tvrde zaključke koje smo u boli donijeli o određenim osobama i situacijama koje su nas povrijedile. Te osobe i događaje ne možemo promijeniti, niti utjecati na njihovo ponašanje, ali ono što itekako možemo je utjecati na vlastito ponašanje i pogled na sretniju sadašnjost i budućnost. Konkretni načini kako to možemo učiniti su brojni. Provjerite neke od njih.
Prihvaćanje
Već smo spomenuli važnost prihvaćanja cjelokupnog sklopa okolnosti koje su nam stvorile bol i patnju ili bilo kakvo nezadovoljstvo koje je negativno utjecalo na nas. U cijeloj priči, nije važno pronaći pravog krivca, etiketirati ga i onda ga u vlastitim mislima optuživati unedogled kako bismo iskalili svoj bijes, ljutnju ili tugu. Ponekad će krivac biti netko drugi, a ponekad čak i mi sami. Ono na čemu treba biti fokus je prihvaćanje svega, što će vas na kraju odvesti u zdravi balans i na put opraštanja.
Suosjećanje
Ponekad nije važno razumjeti zašto se nešto dogodilo. Uz prihvaćanje i racionalizaciju, neminovno ćete stići do sljedeće razine, a to je suosjećanje koje dugujete i sebi i drugima. Kroz empatiju i suosjećanje dostići ćete blagost koja je potrebna da zaboravite na ljutnju, bijes i bol te da svjesno djelujete u smjeru smanjenja patnje.
Zahvalnost
Uvođenjem svakodnevnog prakticiranja dnevnika zahvalnosti, bilo da ga verbalizirate na glas sami sebi ili zapisujete u rokovnik, pomoći će vam zaustaviti se i orijentirati na sadašnji trenutak te na sve one stvari koje su vam važne. Budite zahvalni na svim sitnicama koje čine vaš život čarobnijim i vrijednim. Fokusirajte se na lijepe i dobre stvari, a ne na sve ono što nemate i što vas čini nesretnima.
Oprostiti, dakle, znači prihvatiti određene događaje u prošlosti koji su nam izazvali bol i patnju kao dio našeg životnog puta. Ne ih zaboraviti i praviti se da se nisu dogodili, već dozvoliti sebi drugačiji pristup i pogled na njih. To sve činiti itekako ima smisla jer, osim što će utjecati na naše psihofizičko zdravlje, može nam pomoći živjeti mirnije i dozvoliti si sretniji pogled na život.
Moglo bi vas zanimati i: Zahvalnost vam može promijeniti život, a evo kako je prakticirati
Tekst: Dalia Žmegač-Kunić
Foto: Canva