VEGANSKA-PREHRANA-SLOWLIVING

Veganska prehrana: zašto ju odabrati?

by Dalida Tomek

Na tržištu postoji niz proizvoda namijenjenih veganima, a veganska prehrana zadnjih je godina postala trend. Zašto je tomu tako i hoće li ovaj trend biti udarac u prazno? Sudeći prema povratnim informacijama i utjecaju ovakve prehrane na zdravlje rekli bismo da je ovo jedan od trendova na kojemu smo zahvalni.

Uvodeći vegansku prehranu u vlastite živote, uslugu činimo sebi, ali i okolišu. Razlog tomu jest taj što su mliječna i mesna industrija jedni od najvećih zagađivača, a unatoč tomu što je ovo način prehrane kojim biste trebali vratiti ili pak održati liniju važno je imati na umu koju hranu konzumirate. Veganstvo također ima svoje manje zdrave opcije u kojima je moguće pretjerati, pa vam donosimo i mali podsjetnik na što staviti naglasak, a što uključiti tek povremeno.

Koje su prednosti veganske prehrane za zdravlje?

Bogata je hranjivim tvarima. Zdrava i uravnotežena veganska prehrana može vam osigurati sve hranjive tvari koje su potrebne organizmu. Međutim, kako bi došlo do toga važno je dobro planirati ovakav način prehrane kako ne bi došlo do manjka željeza, kalcija, joda ili cinka. To je moguće kontrolirati unosom voća, povrća, žitarica, orašastih plodova, sjemenki te mahunarka. Dokazano je da ljudi koji prakaticiraju vegansku prehranu u organizam unose više vlakana, magnezija, kalija i vitamina A, C i E.

Saveznik kod postizanja željene težine. Vegani su obično vitkiji iako obično ne razmišljaju pretjerano o broju unesenih kalorija. Zašto je tomu tako? Prvenstveno je razlog taj što ovakav način prehrane u stratu sadrži manje kalorija od prehrane koja se bazira na životinjskim namirnicama te ima znatno manje zasićenih masnih kiselina od proizvoda koji su životinjskog porijekla.

Bit ćete bolje raspoloženi. Konzumiranje namirnica koje su biljnog porijekla čini nas pokretnijima i bolje raspoloženima. Osim toga, stil života vegana usmjeren je i na zaštitu životinja i okoliša što im pruža dodatnu dozu zadovoljstva.

veganska-prehrana-slowliving-1

Ojačat ćete organizam koji će biti manje podložan bolestima. Voće i povrće bogato je antioksidansima koji su zaslužni za obranu organizma od mnogih bolesti. Njihov organizam također je bogat i omega-3 masnim kiselinama dok ima manju razinu zasićenih masnih kiselina nego što ju imaju osobe koje na dnevnoj bazi konzumiraju namirnice životinjskog porijekla. Dakle, zdraviji organizam manje je podložan srčanim oboljenjima, dijabetesu, oboljenjima bubrega. Ovakav način prehrane preporučen je i onima koji boluju od artritisa te smanjuje rizik od obolijevanja od raka.

Blistava koža. Manje mlijeka i mliječnih proizvoda te više voća i povrća vratit će zdravi sjaj vašoj koži. Antioksidansi i vitamini iz veganske prehrane pružit će joj dodatnu svježinu.

vehanska-prehrana-2-slowliving

 

Čega jesti više, a čega manje?

Uključite zeleno povrće kao što je kelj, blitva, zelena salata, rikula, matovilac, radič, zelene mahune. Osim toga, neka vaši obroci budu bogati i ostalim povrćem poput paprika, tikvica, mrkve, slatkoga krumpira i cvjetače. Konzumirajte orašaste plodove i sjemenke lana, konoplje, bundeve i slične. Mlijeku nađite alternativu pa isprobajte njegove biljne verzije poput bademovog, rižinog ili kokosovog. Ako se pitate koje su zamjene za meso, odgovor je soja i tofu, slanutak, leća, kvinoja, seitan, heljda, spirulina te mahunarke.

 

veganska-prehrana-3

Dobro je poznato da vegani ne jedu meso, ribu, mliječne proizvode, jaja i med. Isto tako, nema mjesta ni prerađenoj hrani pa bijelo brašno, bijeli šećer, sladoledi, unaprijed pripremljena i zaleđena hrana svoje mjesto neće naći na tanjuru vegana.

Veganska prehrana nije skupa

Veganska prehrana ne mora biti skupa ako unaprijed planirate i obroke pripremate kod kuće. S obzirom na to da se vegani najviše koriste voćem, povrćem i prirodnim sokovima, zobenim kašama, žitaricama, grahom, kvinojom, lećom, orašastim plodovima i biljnim mlijekom izbor je i dalje poprilično širok. Najvažnije je da pustite mašti na volju i poigrate se namirnicama kako biste dobili što više različitih i ukusnih obroka. Iako postoje već gotove veganske verzije gotovih jela, radije ih zaobiđite i napravite vlastitu verziju.

veganska-prehrana-3-slowliving

Moglo bi vas zanimati: Ayurvedska prehrana: bez izgladnjivanja do zdravlja i ravnoteže organizma

Tekst: Ana Carević

Foto: Unsplash, Pinterest

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!