vezivno tkivo1-slowage365

Vezivno tkivo treba našu suradnju da bi ostalo zdravo

by Dalida Tomek

Jeste li ikada osjetili bol ili nelagodu u tijelu koju niste mogli prepoznati? Dugotrajnu napetost koje se jednostavno niste mogli riješiti? Odgovor leži u razumijevanju fascije – tankog omotača vlaknastog vezivnog tkiva koji okružuje svaki mišić, kosti, živce, arteriju i organ u tijelu.

Fascija je jedna kontinuirana struktura vlaknastog tkiva koja teče od glave do pete. Izrađena uglavnom od kolagena, zdrava fascija je fleksibilna i žilava. Podržava i okružuje ne samo mišićno-koštani sustav, već i sve unutarnje organe, uključujući srce, pluća, mozak i leđnu moždinu.

Neki stručnjaci uspoređuju fasciju s bijelim vlaknastim slojem ispod narančine kore. Ali ova je analogija ograničena budući da ne odražava baš ulogu koju fascija igra u podršci i funkciji zdravog tijela.
Fascija pomaže tijelu održati strukturni integritet. To je amortizer za udarce, put koji omogućuje stanicama da komuniciraju i odvaja mišiće kako bi mogli raditi neovisno jedan o drugom. Nakon ozljede, fascija pomaže u stvaranju okruženja za popravak tkiva.

vezivno tkivo2-slowage365

Vezivno tkivo i hidracija

Fascija ima nevjerojatna svojstva izlječenja. Ako se prepustite u ruke stručnjaka.
Bolesna fascija može postati gusta, zategnuta i naravno bolna. Zamislite fasciju kao spužvu. Kad je dobro hidrirana, možete ju izvrnuti, stisnuti, saviti je, a ona će se vratiti u prvobitni oblik. Kad se osuši, postaje krhka, nefleksibilna i lakše se oštećuje. Već znate da je hidratacija ključna za cjelokupno zdravlje, pa tako i za zdravlje vaše fascije.
Ako je vaša fascija već u suhom i čvrstom stanju, a to najbolje znate po količini tekućine koju pijete svaki dan i unosite u svoj organizam, trebat će vam više nego samo hidratacija da biste je vratili u zdravo stanje i umanjili rizik od budućih ozljeda. Uz obilje vode, preporučujemo i manualne terapije fascijom čime ćete svoju fasciju dovesti u red i zdravo stanje.

Zapamtite, fascija je otporna struktura. Jednom kad se stegne, ne želi se opustiti. Stoga je važno istezati se polako, nježno i s namjerom, imati stručnjaka koji će vas voditi na vašem putu oporavka.
Nakon tri tjedna i tri manualne terapije vaša će fascija, ako se ne radi o težem kroničnom oboljenju, zasigurno biti u puno boljem stanju.
Hidratacija i istezanja naša su glavna preporuka u situaciji u kojoj se trenutno nalazimo.

Tekst: dr. Jadran Matutinović
Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!