U posljednje vrijeme se sve više priča o tome koliko je bitno pronaći vrijeme za sebe, što je uz posao, obaveze i još ako ste roditelj, itekako izazovno. Vrijeme za sebe je bitno kako bismo održavali svoje mentalno i fizičko zdravlje, što na kraju uvelike utječe i na sve odnose u našem životu. Zbog toga volimo pronaći ljude koji, čini se, savršeno balansiraju sve u životu i potražiti kod njih inspiraciju i savjete koji bi mogli pomoći i drugima da pronađu taj balans.
Ovaj put nam je Vlaho Arbulić, svestrani Dubrovčanin koji ostavlja dojam opuštenog i cool lika, otkrio kako uz mnogobrojne obaveze i dalje uživa u svakom trenutku. Bilo da ima koncert, putuje po svijetu, druži se s kćerkom i partnericom ili trenira, izgleda kao da mu sve uspijeva pa smo mu se javili da saznamo više. Uživali smo u tome da napokon čujemo i mušku perspektivu svjesnog roditelja koji balansira roditeljstvo, obaveze, vrijeme za partnericu i vrijeme za sebe. U nastavku saznajte kako mu sve to uspijeva i nadamo se da će i vas inspirirati kao što je nas.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Osim što si glazbenik, tekstopisac, skladatelj i producent te jedan od vlasnika studija Républika, također si magistrirao na FER-u. Kako je izgledao tvoj put od FER-a do glazbenika, jesi li oduvijek htio baviti se glazbom ili je to došlo kasnije?
Glazba je moj najiskreniji poziv i najveća životna konstanta premda sam prema njoj oduvijek bio najmanje pošten. Na svijet sam došao potpuno gol i zatim puno vremena proveo oblačeći se u razne slojeve društvenih normi, očekivanja i uloga, a potom ih polako osvještavao i skidao sloj po sloj. A glazba je kroz sve to probijala i ustrajala čak i kad ja nisam. Sasvim mi je jasno da je glazba božanski jezik, i možda baš zato njime pričam samo kad stvarno imam nešto za reći.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Iako se baviš raznim poslovima, čini se da uvijek stigneš pronaći vrijeme za sebe. Koliko vremena posvećuješ sebi i kako ga uklapaš u svoju svakodnevicu?
Svo vrijeme je vrijeme koje posvećujem sebi. I posao, i san i slobodno vrijeme samostalno, i slobodno vrijeme s obitelji i prijateljima su sve neizostavni elementi koji jedino u balansu daju onaj osjećaj životnog ispunjenja kojem svi težimo.
Iako sam rutinirao neke stvari oko vježbanja i prehrane kako bih lakše zadržao kontinuitet i organizaciju, ipak moja nemirnija narav često voli razbiti tu rutinu i istraživati nove načine da se duh i tijelo unaprijede – što kroz knjige koje upućuju na određene alate, što direktnim spontanim iskustvom i eksperimentiranjem.
Vrijeme je doista bitan faktor pa je nužno imati fokus na jasne i konkretne ciljeve u skladu s definiranim prioritetima. Takvu organizaciju svatko postiže na različit način. Nekima pomažu dnevnici, pisanje i razne vježbe fokusa i afirmacije, a nekima dolazi spontano. Ali princip je uvijek isti – istinski poznavati sebe i imati jasnu viziju svog života.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Neizbježno je u današnjem svijetu suočavati se sa stresom. Iako nam se činiš kao veoma smirena osoba, sigurno se i ti nađeš u stresnoj situaciji ponekad. Kako rješavaš takve situacije, imaš li neke trikove za smirivanje, ili neke rituale koje ti pomažu da ostaneš smiren u stresnim situacijama?
Stres, ali i generalno valovitu prirodu života prvo treba osvijestiti i integrirati u naš život. Dok god mislimo da je na nama da te neravnine pokušavamo spriječiti i kontrolirati, mi ćemo rasipati puno više životne energije nego što je potrebno.
Kod stresa pomaže jedino perspektiva iz koje ga promatramo. Čak i najveće životne probleme moguće je promatrati iz stanja svijesti koje ih čine “malima”, što nipošto ne znači da ih negiraju – samo osvještavaju beskonačnu ljepotu i vrijednost u svemu izvan tog problema.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Kako najviše voliš provoditi slobodno vrijeme?
U igri i kreativnosti, a tu zaboravljenu vještinu ponovno učim od Luce.
U sretnoj si vezi već dugi niz godina. Što bi rekao da je najbitnije za sretnu vezu?
Individualni rast i međusobna podrška u tome.
Kada postanu roditelji mnogi parovi nažalost prestanu njegovati partnerski odnos, ali to je tema o kojoj se nekako često i ne govori. Što ti misliš iz svog iskustva koliko je važno da parovi provode i vrijeme samostalno, bez djece, naravno u skladu sa svojim mogućnostima?
Iznimno je važno da roditelji ostavljaju prostor i vrijeme za intimu, spontanost i sve drugo što partnerski odnos čini zdravim, a to se dakako reflektira na individualno stanje svakog roditelja pa posljedično i na dijete. Također, ako razumijemo da dijete ne odgajamo samo eksplicitno nego i indirektno vlastitim odnosima i primjerom, onda je jasno da je partnerski odnos roditelja nešto što će se ukorijeniti duboko u djetetu i postaviti temelje njegovih budućih odnosa.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Iako nikad nije bilo toliko informacija o roditeljstvu, roditelji kao da nikad i nisu bili toliko zbunjeni i nesigurni. Kako se ti nosiš s izazovima po mnogima najljepše, ali i najizazovnije uloge?
Jako dobro zapažanje i pitanje na koje nije lako ukratko odgovoriti. Apsolutno se slažem da su roditelji zbunjeniji nego ikada i da teško postavljaju vlastite granice u odnosu s djecom te da se iz te zbunjenosti često izrodi krivnja zbog koje se roditelji predugo “drže” za djecu i preuzimaju odgovornost za njihov život čineći im tako medvjeđu uslugu. Internet i literatura preplavljeni su štivom na temu roditeljstva, no često je velik nesrazmjer između filozofije i ustaljene prakse. Upravo se u tom zrakopraznom prostoru svijesti o “idealu” roditeljstva i nemogućnosti provedbe istog, roditelji osjećaju nemoćno i prepuštaju već spomenutim obrascima krivnje i prekomjernog vezivanja.
Kao što rekoh, to je dosta kompleksna tema koju teško možemo pravedno obraditi u ovom razgovoru. Ali volio bih zaključiti sa stavom da je “buka” koja se stvorila oko filozofije odgoja djece nešto prijeko potrebno što, kroz ovakav teži prijelazni period, ipak vodi do više svijesti pa s vremenom i do puno drugačije i zdravije prakse roditeljstva. Biti dobar roditelj, baš kao i biti dobar u bilo čemu drugome, dug je proces hodanja po tankoj liniji svakodnevno tkanoj ljubavlju i suosjećanjem, ali istovremeno i čvrstim, jasnim granicama i radom.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Nekad su muškarci bili manje uključeni u odgoj, ali danas se to na svu sreću mijenja. Možemo primijetiti kako ti aktivno uživaš u ulozi oca. Imaš li neki savjet za muškarce koji su tek postali očevi i koji se baš i ne snalaze u tom novom svijetu?
Moj savjet bi bio: uživajmo u prilici koja nam je dana da rastemo zajedno sa svojom djecom. Prioritizirajmo davanje pa će primanje doći prirodno kao sjetva nakon žetve.
Koliko je danas u svijetu distrakcija izazovno potpuno svjesno i posvećeno provoditi vrijeme s djetetom?
Izazovno je, ako smo na svijet doveli novo živo biće koje nije samo biralo niti gdje niti kada će se roditi, onda shvaćamo veličinu odgovornosti koju nosimo. Ni za koji drugi odnos u životu nemamo toliku odgovornost – niti za partnera, niti za obitelj iz koje smo potekli. Makar često u tim odnosima viđamo dosta snažne, čak patološke veze zbog određenih okova prošlosti. I takva odgovornost iziskuje angažman, propitivanje naučenog i ponovno učenje, reorganizaciju, pogreške, isprike, razgovore… Cilj ove generacije roditelja je napraviti čim veći korak naprijed u odnosu na prethodnu generaciju te tako postaviti zdravije temelje za iduće koje dolaze.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Imaš li kakav savjet za sve oni koji teško pronalaze vrijeme ili način da istovremeno imaju karijeru, budu dobar roditelj, partner, i da pronađu vrijeme za sebe?
Nema jedinstvenog recepta. Ponovno je ključ u jasnim ciljevima i prioritetima te dobroj organizaciji. Dobra organizacija podrazumijeva fokus. Fokus u radu, fokus u igri, fokus u odmoru. Biti u sadašnjem trenutku i potpuno se dati, inače propuštamo sve.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Razgovarala: Tina King
Foto: Instagram