Vlakna su jako važna za zdravlje našeg probavnog sustava, a evo i u kojim namirnicama se nalaze

by Petra Šafranko

Brojna svjetska istraživanja tijekom povijesti, ali i u moderno doba, potvrdila su i potvrđuju važnost vlakana za ljudsku probavu i kompletno zdravlje organizma. Najbolji učinak na zdravlje dokazano imaju vlakna iz cjelovitih žitarica, poput zobi, pšenice, ječma i slično, a zatim iz voća i povrća. Jedna od pobjedničkih namirnica svakako je slanutak koji u samo jednoj porciji veličine obične šalice sadrži oko 16 grama vlakana.

Njihova velika moć leži u iznimnom utjecaju na probavni sustav i regulaciju tjelesne težine. Naime, mnoge bolesti gastrointestinalnog sustava, poput gerba, konstipacije, hemoroida i slično, mogu se staviti pod kontrolu uz pomoć vlakana. Unutar probavnog sustava, vlakna utječu i na apsorpciju nutrijenata te na kompletni probavni proces.

Također imaju utjecaj i na krvožilni sustav, razinu šećera u krvi, krvni tlak i kolesterol koji reguliraju topiva vlakna iz zobenih pahuljica, mahunarki, voća i povrća.

Najčešće zbog nezdravog načina života, zabilježen je porast brojki koje donose uvid u oboljele od dijabetesa, u Hrvatskoj, ali i u svijetu. Vlakna igraju veliku ulogu u smanjenju pojave ove bolesti.

Zbog svih svojih dobrobiti na ljudski organizam, vlakna utječu na snažniji imunitet, a idealan su poligon i u prevenciji razvoja raznih bolesti.

Pravilna i uravnotežena prehrana podrazumijeva dovoljni unos vlakana, a zimi ih možemo pronaći u namirnicama koje su uglavnom dostupne tijekom cijele godine poput brokule, cvjetače, kelja i kupusa. Mnoge od njih mogu se pripremiti na pari jer na taj način čuvamo vlakna koja se često izgube prilikom kuhanja, odnosno termičke obrade.

Namirnice koje su posebno bogate vlaknima su sljedeće: chia sjemenke, lanene sjemenke, bademi, tamna čokolada, zob, grašak, leća, avokado, maline, grah, jabuke…

Ako redovito vježbate i pazite na prehranu, onda ste se već upoznali s moći koju vlakna donose vašem tijelu, no važno je pripaziti i na vrijeme kada ih konzumiramo. Naime, najkorisnija su nakon treninga kada donose učinak ubrzanja probavnih procesa te sudjeluju u stimulaciji oporavka mišića. Nije problem čak ni ako ih unesete kasno navečer zbog toga što ranije niste stigli na trening.

Također, ono što vam može pomoći u održavanju zdravlja crijeva su naravno probiotici.

Moglo bi vas zanimati i: Kad probava ne ide glatko, ova 3 napitka će pokrenuti stvari

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!