Češnjak je među korištenijim začinima u kulinarstvu zahvaljujući svom specifičnom oštrom okusu i mirisu. Upravo su to i razlozi podijeljenih mišljenja o njegovom konzumiranju. Češnjak naprosto ili volite ili ne volite. Mi u svakom slučaju znamo trikove kako zamaskirati njegov miris koji ostaje još dugo nakon konzumacije, a sve zahvaljujući jednom sastojku na bazi sumpora poznatom kao alicin. Prisutnost sumpora uzrokuje taj neugodan miris. Ne čudi stoga da su ga u Grčkoj zvali smrdljiva ruža. Uz još 200-tinjak aktivnih tvari, češnjak je ustvari vaš najbolji saveznik za jačanje imuniteta, zdravlje krvožilnog sustava te mnogih drugih zdravstvenih benefita.
Češnjak – odlična namirnica za hladne zimske dane
U periodu kada vladaju gripe i prehlade, češnjak će vas poštedjeti bolesti. Svakodnevno pojedite 2-3 režnja češnjaka. To će ojačati vaš imunitet te smanjiti mogućnost zaraze. Nekoć su ljudi za vrijeme vladanja gripa istisnuli nekoliko režnjeva češnjaka i ostavili ih u prostoru jer on ne samo da ubija bakterije i viruse u organizmu, već djeluje na njih i u zraku. U oba Svjetska rata češnjak se čak koristio kao dezinfekcijsko sredstvo, a i svi znamo priču kako češnjak tjera zle duhove.
Što se događa ako jedete češnjak svaki dan
Konzumiranje 1-2 češnja češnjaka dnevno može imati određene zdravstvene prednosti, ali radije smanjite unos ako osjetite bilo kakve nuspojave poput žgaravice, refluksa kiseline ili nadraženog želuca. Najbolje je uživati u češnjaku u umjerenim količinama. Najbolji način njegove konzumacije je u sirovom obliku jer sadrži alicin, koji između ostaloga smanjuje razinu kolesterola, a ova komponenta razrjeđuje se tijekom procesa kuhanja. Ali ako ga odlučite kuhati, nemojte ga zagrijavati iznad 60 stupnjeva Celzija kako biste sačuvali njegove vrijedne sastojke. Visoke temperature ubijaju alicin, stoga dodajte češnjak svojim receptima kada ste pri kraju kuhanja.
Vrijedni sastojci češnjaka
Danas je dokazano da je češnjak bogat eteričnim uljima koja sadrže sumpor, vitaminima (A, B1, B2 i C), mineralima (kalijem, željezom, jodom, kalcijem, selenom i fosforom), sadrži aminokiseline, enzime, polioze poput inzulina, adenozina i alicina. Češnjak sadrži antioksidanse koji podržavaju zaštitne mehanizme vašeg tijela protiv oksidativnog oštećenja. Dokazano je da djeluje kao antibiotik, antioksidans, antibakterijsko, antifungalno i antihistaminsko medicinsko sredstvo.
Jeste li čuli za pravilo “10 minuta” u konzumaciji češnjaka
Pravilo “10 minuta” nalaže da nakon što nasjeckate ili zgnječite češnjak, ostavite ga da odstoji na sobnoj temperaturi otprilike 10 minuta. Tijekom tog vremena dolazi do enzimske reakcije i povećava se sadržaj alicina u češnjaku.
Plinije Stariji govorio je: “Nema bolesti koja se pred češnjakom neće povući.“
Češnjak poboljšava zdravlje srca, olakšava regulaciju krvnog tlaka, pomaže u smanjenju nakupljanja masti u jetri. Snažan je antioksidans, djeluje protuupalno i odlično djeluje na imunitet. Svakodnevno konzumiranje češnjaka štiti od nastanka moždanog udara, dobar je protiv šećerne bolesti jer regulira postotak glukoze u krvi. Naime, češnjak je regulator crijevne flore, otklanja začepljenost te potiče lučenje želučanih sokova i na taj način djeluje dezinfekcijski na crijeva. Češnjak također štiti organizam od starenja.
Istraživanja su pokazala da ulje češnjaka djeluje protuupalno. Ako imate bolne i upaljene zglobove ili mišiće, utrljajte ih uljem od češnjaka. Arthritis Foundation ga čak preporučuje kao pomoć u sprječavanju oštećenja hrskavice od artritisa. Također, luk i češnjak su odlični saveznici ne samo u kuhinji već i u spavaćoj sobi. Naime, pomažu jačanju sperme te podižu razinu hormona koji proizvodi testosteron.
Kako neutralizirati neugodan zadah nakon konzumiranja češnjaka
Nakon češnjaka dobro je žvakati listove mente ili peršina, popiti limunadu, žvakati klinčić ili par zrna kave. Možete pojesti i naribanu jabuku s dodatkom meda.
U nastavku vas inspiriramo s odličnim receptom u videu za garlic bread odnosno kruh s češnjakom.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Moglo bi vas zanimati i: Važnost difuzora u zimskim mjesecima.
Tekst: Petra Šafranko
Foto: Unsplash, Instagram