Saune, masaže i spa nisu danas samo užici i tretmani ljepote i njege. Često kombinirani s ljekovitim dodirom termalnih voda, mineralnog blata, slanih soba itd., spa-wellness ponuda donijet će osim relaksirajuće, i medicinsku svrhu. Nerijetko su izgrađeni na samim izvorima ljekovite termalne vode, oni pomažu u jačanju imuniteta te rehabilitaciji lokomotornog, živčanog i mišićnog sustava. Jesen i zima su idealni za posvetiti više pažnje svom zdravlju. Prepustite se zlatnoj sezoni sauna, masaža i spa užitaka, a mi vam donosimo mjesta gdje ih posjetiti. Naša potraga za zdravljem nikada nije bila tako ugodna.
Amerika je vodeća zemlja po pitanju korištenja wellnessa, čak dvostruko veća od Kine. Njemačka je u usporedbi s ova dva giganta, SAD s 1,8 bilijuna dolara i Kina 790 milijardi dolara, po potrošnji na wellness usluge na skromnom trećem mjestu (269 milijardi dolara), navodi izvor. No, to ne znači da wellness ne postaje sve više stil života u mnogim zapadnim zemljama. Ako se uzdamo u staru narodnu – bolje spriječiti nego liječiti, doista, bolje potrošiti na wellness i očuvanje zdravlja nego na zdravstvenu skrb.
Wellness kao stil života
Odlazak na masažu, u saunu, toplice, vježbanje i meditaciju se može samo pozitivno odraziti na naš život. Zdravstveni turizam dobiva posljednjih godina sve više na pažnji jer se spajaju usluge opuštanja s onim zdravstvenim. Dijagnostički i terapijski postupci, zdravstvena njega te medicinska rehabilitacija, uz mogućnost korištenja ugostiteljskih usluga u turizmu poput hotelskih smještaja i vrhunske gastro ponude, postaju sve više razlog putovanja za vikende ili godišnje odmore.
Dobrobiti sauna, termi, spa i wellness ponude
Pozitivni učinci sauna su upravo u visokim temperaturama koje mogu podići tjelesnu temperaturu na 38°C i aktivirati u organizmu prirodne procese ozdravljenja i detoksikacije. Tijelo počinje proizvoditi bijela krvna zrnca i protutijela, a dolazi i do jačanja imunološkog sustava. Učinak je jednako povoljan i na kožu jer vrućina širi pore, a znojenjem se izlučuju toksini.
Termalna voda ima blagotvorno djelovanje na bolesti kralježnice i zglobova, ginekološke bolesti, pridonosi relaksaciji mišića, ima analgetski učinak, te blagotvorno djeluje na kožu. Termalne vode sadrže mnoge vrijedne minerale, a jedan od njih je radon, radioaktivni plin u tragovima. Prisutnost radona pridonosi analgetskim i protuupalnim terapeutskim svojstvima i često se preporučuje za liječenje reumatizma, bolova u mišićima i zglobovima te kožnih bolesti. Hidrotermalno kupanje drevni je spa ritual s brojnim zdravstvenim prednostima.
Termalno blato koje se još zove fango također ima povoljno djelovanje na probleme s reumom, išijasom, artritisom, celulitom ili bilo kakvim bolovima u mišićima, zglobovima ili kostima.
Hrvatska ima uspješnu scenu wellness ponude
Hrvatska ima prirodne izvore ljekovitih termalnih voda, a neka datiraju iz rimskog doba, te veliki izbor toplica koje nerijetko dolaze u okruženju hotelskih kompleksa, prirodnog resorta i raznih spa zona.
Toplice Sveti Martin u Međimurju
Osim što su popularno wellness odredište s temperaturom vode na izvoru 33-34 °C, u ponudi između ostaloga imaju i CannaBio holistički centar koji koristi kanabinoide kao preventivne ili suportivne terapije, Centar frekventne medicine za preglede kardiovaskularnog, vegetativnog i središnjeg živčanog sustava, bazene Temple of life i Poliklinika Lumbalis koja okuplja vrhunski tim liječnika raznih specijalnosti.
Stubičke toplice u Zagorju
Na sjevernoj padini Medvednice, samo 40 km od Zagreba, smjestilo se kupalište i lječilište Stubičke Toplice, s temperaturom vode na izvoru 43-69 °C koja je poznata po svojim iscjeljujućim svojstvima i dokazano pogoduje liječenju raznih povreda, upala mišića te reumatizma.
Krapinske toplice u Zagorju
Krapinske Toplice su smještene u Hrvatskom zagorju, udaljene 45 km od Zagreba. Izvori hipertermalne mineralne vode bogat je kalcijem i magnezijem. Obilježje ovih toplica je vodeni park Aquae Vivae, ukupne površine 18.000 četvornih metara s pet unutarnjih bazena koji su punjeni prirodnom, izvorskom, ljekovitom, termomineralnom vodom od 28 – 38 °C. Krapinske toplice imaju i ronilački bazen dubine 4,5 m s profesionalnom opremom i instruktorima ronjenja.
Tuheljske Toplice u Tuhelju
Unatoč bogatom vodenom sadržaju s ukupno 8 bazena, mnogi se odlučuju za izlet u Tuheljske toplice zbog sauna. Svijet sauna uvest će vas u intiman ambijent s 4 finske, 3 parne saune i laconium – suhom kupelji.
Terme Jezerčica u Donjoj Stubici
Nalaze se u srcu Hrvatskog Zagorja, na samom izvoru prirodne ljekovite termalne vode i blizu Parka prirode Medvednica. Vanjski i unutarnji vodeni park s bazenima ispunjenim prirodnom termalnom vodom, SPA zona i pet sauna: klasična finska sauna, aroma finska sauna, parna kupelj, panoramska klasična finska sauna i infracrvena sauna čine bogatu ponudu ovih termi.
Daruvarske toplice u Daruvaru
Osim programa liječenja i medicinske rehabilitacije, Daruvarske toplice koje su korištene još za vrijeme Rimljana i Turaka, danas nude wellness i spa opcije, te bazene na otvorenom i zatvorenom.
Bizovačke toplice u blizini Osijeka
Poznate su po jedinstvenoj termomineralnoj vodi koja je jedina i najtoplija jodna hipertermalna voda u Europi. Termalna voda u ovim toplicama ima ujedno najveću koncentraciju radona u Hrvatskoj.
Lječilište Topusko u Banovini
Temperatura vode na izvoru je 80 °C. Ove toplice nude razne programe prije ili postoperativne rehabilitacije.
Varaždinske toplice u Varaždinu su najstarije toplice u Hrvatskoj. A svakako treba spomenuti i Istarske toplice koje također datiraju u vrijeme Rimljana, a smještene su usred Motovunske šume.
Naftalan u Ivanić Gradu
Naftalan je ustvari specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju koja je jedinstvena po tome što koristi prirodno nalazište ljekovite nafte i slane termomineralne vode. U svojoj ponudi imaju bazene, programe kozmetologije, wellnessa, mršavljenja, rekreativne programi te specijalističke i terapijske usluge. Kombinacija naftalana i slane vode izuzetno je povoljna za liječenje kožnih bolesti (psorijaza, dermatitis itd), ublažavanje bolova te rehabilitaciju. Dobro je znati što Naftalan možete posjetiti i putem HZZO-a.
Moglo bi vas zanimati i: Masaža nije luksuz, nego potreba – jer liječi na toliko načina!
Tekst: Petra Šafranko
Foto: Unsplash