Vrući, pečeni, slatki, bogatog orašastog okusa… kesteni su naša prava zimska poslastica

by Petra Šafranko

Kesten se smatra sezonskom poslasticom, ali je u davna vremena bio osnovni proizvod u ljudskoj prehrani. Kad je ponestalo krumpira ili kruha, kesten je bio idealna zamjena. Od njega se može raditi čak i brašno, a najbolje od svega je što je ono bezglutensko. Kesteni imaju bogat, slatkast i orašast okus koji pruža osjećaj topline i udobnosti, pogotovo kad su još vrući pečeni. Njihova specifična aroma podsjeća na jesen i donosi osjećaj nostalgične ugode. 

Porodica kestena

Kesteni rastu u šiljastim, zelenim ljuskama, a njihov visok sadržaj vode i nizak sadržaj ulja daje im meku teksturu. Zapravo, kesten je sličniji voću nego drugim orašastim plodovima. Orašasti plodovi su klasificirani kao voće koje ima jednu jestivu sjemenku s tvrdom nejestivom vanjskom ljuskom, što uključuje i kesten. Ali poput svoje orašaste braće, kesteni su zdrav i ukusan dodatak svakoj prehrani.

Zdravstvena i nutritivna vrijednost kestena

Iako se kesten razlikuje od ostalih orašastih plodova u pogledu teksture i okusa, pruža mnoge iste zdravstvene prednosti. Kesteni su bogati vrijednim mineralima i vitaminima kao što su magnezij, kalcij, kalij, fosfor, pogotovo željezo, skoro sve skupine vitamina B, a obiluje i vitaminom C što ga čini izuzetno hranjivom namirnicom. Odličan je izvor prehrambenih vlakana koji smanjuju razine lošeg kolesterola u krvi. Osim toga, kesten ima manje masti od sličnih orašastih plodova, što ga čini dobrim izborom za one koji žele izgubiti ili kontrolirati težinu. Desetak pečenih kestena ima manje od 2 g masti i osigurava oko 30 % preporučenog dnevnog unosa vlakana za odraslu osobu.

Nisu samo vrući, pečeni, slatki i zasitni… Kesteni se mogu koristiti na razne načine

Kesteni se mogu koristiti na razne način i u mnogim jelima, od slanih do slatkih. Brašno od kestena se može koristiti za izradu peciva, kruha, muffina, pita, keksi, palačinki; kuhani kesteni se koriste za izradu rolada, torti, pirea, juha, umaka; dok se pečeni mogu jesti u salatama, rižotima i tjesteninama.

Kako peći kestene u kućnoj verziji

Najjednostavnija i provjereno učinkovita meotda (isprobano iz prve ruke naše redakcije) je pečenje kestena u pećnici. Kestene samo raširite po plehu, zarežite koru da ne eksplodiraju i pecite na 200 °C oko 30 do 40 minuta. Bitno je da se ravnomjerno raspoređeni na plehu kako bi se mogli jednako peći. Možete ih povremeno prebacuiti, dok se kora oko reza ne počne dizati, a pulpa ne postane zlatnožuta. Prorez na kori omogućit će vam da ih ogulite bez napora.

Kuhani kesteni

Iako nisu komplicirani za skuhati, ponekad nam ih se ne da guliti. Danas možete kupiti u svim većim trgovačkim lancima gotov kesten pire, često smrznut u obliku kocke koji je potrebno samo odlediti i spremno je za upotrbu.  Poznati proizvođač smrznutih proizvoda Ledo ima u svojoj ponudi takve smrznute kocke kesten pirea, a mi smo isprobali i onaj od Sana Delikatesa.

Još neke zanimljivosti o kestenima

Cvjetovi kesteni omiljena su poslastica i pčelama pa je tako poznat i med od kestena koji je izuzetno hranjiv i ljekovit. Med od kesten je odličan za rješavanje probavnih smetnji i gastritisa. Listovi se koriste kao čaj kako sadrže čak 95% tanina, razne esencijalne smole te vitamin K koji je dobar kod zaustavljanja krvarenja. Poznate Bachove kapi koje pomažu kod učenja i koncentracije izrađuju se upravo od pupova kestena.

Sezonska poslastica i simbol uživanja u malim životnim radostima

U mnogim kulturama, kesteni su povezani s tradicijom, obiteljskim okupljanjima i blagdanima. Možete ga sami skupljati po šumi i ispeći kod kuće. A možete ga kupiti gotove pečene na ulici. U svakom slučaju, donijet će posebnu atmosferu i uspomene na toplinu doma.

Moglo bi vas zanimati i: Lješnjaci i kesteni se javno vole u desertu radi kojeg volimo zimu.

Tekst: Petra Šafranko

Foto: Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!