Nema priručnika ili udžbenika koji znanstveno dokazano može podvući crtu i reći kada počinje svjesno roditeljstvo jer ako sagledamo perspektivu perioda trudnoće, sasvim sigurno je da se već tada rađa ideja prakticiranja svjesne trudnoće koja prethodi svjesnom pristupu u roditeljstvu. Svjesno proživljavanje trudnoće ne uključuje samo period očekivanja rođenja djeteta, nego svakodnevnu integraciju različitih praksi koje vode prema rođenju vaše bebe. U tekstu koji donosimo otkrijte koje su to prakse koje svjesno možete odabrati u trenutku trudnoće i krenuti ih prakticirati svaki dan.
Povezivanje sa samom sobom i s partnerom
Svaka trudnica u trenutku kada sazna da će postati majka prirodno sav svoj fokus stavlja na svoj trbuh koji krije najveće moguće čudo koje se može dogoditi dok smo žive. Sve misli, želje i planovi odjednom se počinju usmjeravati prema bebi koja stiže, a žena često zbog svega toga padne na sasvim zadnje mjesto. Kod svjesnog pristupa trudnoći, važno je priznati samoj sebi važnost uloge majke, ali prije svega osobe koja i dalje ima individualne potrebe (i želje). Pokušajte razumjeti važnost vaših vlastitih potreba i slijediti instinkt koji vam se javlja svakoga dana. Ako vam on govori da vam je potreban veliki odmor, pokušajte odgoditi sve obaveze i posvetite se vrsti odmora koja vam u tom trenu najviše odgovara. Činjenjem takvog dobra sebi, činite dobro i svojoj bebi.
Traženje podrške
Ako ste zaključili kako vam je potrebno više podrške nego do sada, recite to jasno i glasno svima oko sebe koji su vam važni. Tražiti podršku nikada ne znači otkrivati svoje slabosti, već sasvim suprotno, javno iskazivanje koliko cijenite samu sebe i ponajprije odgovornost za dijete koje nosite.
Suradnja s liječnicima
Iako su i oni samo ljudi i zna se dogoditi da i oni pogriješe, činjenica je kako stručne osobe u liječničkoj struci trebaju biti važne osobe kojima ćete vjerovati i s radošću povjeravati sve svoje želje, strahove i odluke. Zaboravite na priče baka, susjeda, prijateljica koje su već rađale. Svaka trudnoća i svako majčinstvo je strogo individualno iskustvo i vi imate pravo na svoje „ja“ i na svoje mišljenje. Ne dopustite da vam ga itko nameće. Suradnja s liječnicima u periodu trudnoće znak je odgovornosti i velike svjesnosti da sve što činite zajedničkim snagama donosi dobrobit za majku i za dijete.
Prisutnost u trenutku
Koliko puta ste čuli kako žene govore da ne znaju kamo je proletjelo tih devet mjeseci trudnoće i kako je moguće da je već stiglo vrijeme poroda? To je zato što je život danas jako ubrzan. Obaveze nisu na pauzi samo zato što ste vi trudni. Ciklus jednog dana juri bez osvrtanja unatrag i nosi sa sobom sve na što naiđe. Kako biste što svjesnije proživjele svoju trudnoću, važno je prakticirati mindfulness svaki dan. Uživajte u prvim pokretima vaše bebe, zamišljajte kako ju mazite preko trbuha, pjevajte joj i pričajte, ne gledajte na svoje tijelo negativno nego sve te promjene koje stižu pokušajte prihvatiti s ljubavlju i razumijevanjem.
Edukacija i informiranje
Mnogo puta tijekom svoje trudnoće, čula sam za savjete poput: „Što manje čitaj i razmišljaj o porodu i bit će sve dobro.“ Ili „Što manje znaš o svemu tome, to bolje za tebe.“ Mislim da su takvi savjeti horor. Činjenica je kako educiranje i istraživanje iz ispravnih izvora koji uključuju stručne osobe mogu pomoći u smanjenju napetosti i straha, osobito ako sve to prolazite prvi put. Manjak komunikacije stvara plodno tlo za nesigurnost i stres koji su nepotrebni i svojoj pojavom blokiraju put prema jednom divnom i pozitivnom iskustvu kakvo bi trudnoća, porod i majčinstvo ponajprije trebali biti.
Tekst: Dalia Žmegač-Kunić
Foto: Pexels