Baš kao što nas naši kućni ljubimci trebaju da ih hranimo i kupamo, tako im je potrebna i naša pomoć u vrućim ljetnim mjesecima. Da biste svog ljubimca zaštitili od visokih temperatura ključna je prevencija kao i trikovi za što sigurniju igru na vrućinama te prepoznavanje znakova toplinskog stresa. Donosimo savjete kojima ćete svog ljubimca učiniti sigurnim i zdravim tijekom toplijih mjeseci.
Pazite na šape
Neki vlasnici kućnih ljubimaca možda ne shvaćaju da vrući beton može opeći šape njihovih ljubimaca. Iako neki ljubimci nisu ovisni o izlascima, većina pasa mora izaći vani kako bi obavili sve potrebe. Uz to, mačke i psi se znoje kroz šape pa svaki vrući beton po kojemu hodaju izravno utječu na njihovu temperaturu. Važno je paziti na to kada izlazite te koliko se zadržavate vani, a na igru za vrijeme velikih vrućina tijekom dana zaboravite. Životinje koje žive u toplijoj klimi, od njima uobičajene, ne bi smjele boraviti na otvorenomu od 10 do 18, a izuzetak su pauze za obavljanje potreba. Brahikefalne (kratkoglave) životinje ne bi smjele izlaziti dulje od 10 minuta u razdoblju od 9 do 18:30. Za one kratke pauze i šetnje poslužite se zaštitnim balzamima ili izolirajućim psećim čizmicama kako biste spriječili opekline. Ako vas kućni ljubimac prati na planinarenjima, birajte staze uz izvor vode kako bi se mogao okupati kada im je previše vruće. U slučaju da nije plivač, s vremena na vrijeme navlažite jastučiće na šapama i trbuh.
Odaberite ispravnu njegu
Kućni ljubimci moraju biti njegovani na odgovarajući način. To znači da biste trebali dlaku održavati čistom i raspletenom kako biste bili sigurni da se ljubimci mogu pravilno izolirati i hladiti. Osim toga, ključno je znato koje pasmine je dozvoljeno brijati, a koje ne. Primjerice, sibirske haskije je štetno brijati jer ih njihovo krzno izolira za vrijeme niskih, ali i za vrijeme visokih temperatura. Uz to, nikada ne ostavljajte ljubimce u automobilima dok vas nema, bez obzira na to što ste im planirali ostaviti upaljenu klimu.
Rashladite ljubimce
Kada izvodite kućne ljubimce u kasno poslijepodne ne zaboravite praviti česte pauze u hladu, također vodite računa o tomu da je uvijek hidratiziran. Voda i slatke poslastice poput smrznute lubenice idealan su odabir za rashlađivanje. Aktivnosti uz vodu ili u vodi također su odličan odabir pod uvjetom da su ljubimci uvijek pod nadzorom. Odlučite li se za odlazak na plažu za pse pripazite na intoksikaciju solju koja može dovesti do proljeva, povraćanja i dehidraciju. Ako se kupate na pješčanoj plaži obratite pozornost na to da vaš ljubimac ne jede pijesak koji je pun bakterija i mogao bi blokirati njegova crijeva i izazvati povraćanje i nedostatak apetita. Svi stručnjaci savjetuju držanje ljubimaca u klimatiziranim prostorijama, a u slučaju da nemate klimu i ventilator će biti sasvim dovoljan. Nabavite i više zdjelica koje ćete rasporediti po prostoriji te na taj način potaknuti ljubimca da pije više vode.
Poslužite se mokrim ručnikom
Možete se poslužiti ručnikom za kupanje koji ste prethodno navlažili te na taj način ohladiti psa. Vrećica smrznutog graška također može dobro doći, a najbolje ju je staviti na vrat ili prepone gdje se nalaze važne krvne žile.
Poslužujte ih hladnim pićem
Jednako kao što i vama godi hladna voda, tako će ona goditi i vašim ljubimcima. Pobrinite se da je voda koju poslužujete hladna, a možete zalediti i juhu te im je poslužiti u kockicama dok su i zaleđeni komadići mesa odlična poslastica za vrijeme visokih temperatura.
Prepoznajte znakove toplinskog stresa
Ovo je stanje koje zahtijeva hitnu medicinsku pomoć i liječenje kod veterinara. Simptomi su pretjerano dahtanje, ubrzani rad srca, visoka temperatura, povraćanje te topla i suha koža. Postoje i vrste koje su izloženije riziku jer se ne mogu učinkovito rashladiti, a riječ je buldozima, bostonskim terijerima, mopsima i bokserima te mačkama s dužim krznom.
Moglo bi vas zanimati: Krećete na more sa psom? Donosimo vam savjete za vaš VAU odmor bez stresa!
Tekst: Ana Carević
Foto: Pexels