Kvinoja se najčešće opisuje kao bezglutenska žitarica, a ona je zapravo pseudožitarica koja se srodna cikli i špinatu. Riječ je o biljki koja je vrlo otporna i može opstati u raznim uvjetima te donosi niz prednosti vezanih za zdravlje. Budući da ne izaziva alergijske reakcije preporučuje se u prehrani alergičara i dojenčadi. Osim toga, neizostavan je dodatak vegetarijanske i veganske prehrane zbog toga što je odličan nadomjestak za meso. Zašto biste trebali uvesti ovu namirnicu u prehranu i na koji način otkrivamo u nastavku.
Naime, kvinoja ima više bjelančevina i željeza od riže, a njezina visoka razina bjelančevina ubraja se i u prikladni izvor svih esencijalnih aminokiselina. Zbog toga što sadrži aminokiselinu lizin, koja inače nije uobičajena za žitarice, sudjeluje i u regeneraciji tkiva. Osim minerala mangana i bakra, kvinoja sadrži i visoku razinu vitamina E koji je zaslužan za njezina antioksidativna svojstva. Osim vitaminom E, kvinoja je bogata i riboflavinom, odnosno vitaminom B2 koji se pokazao odličnim saveznikom protiv migrene, a njegov manjak može dovesti do anemije. Kvinoja sadrži i ostale vitamine B skupine te je dobar izvor magnezija, cinka, kalija i fosfora. Preporučuje se osobama koje imaju problema s probavom jer sadrži netopljiva vlakna koja pospješuju procese u crijevima i štite od bolesti debelog crijeva. Njezin glikemijski indeks je nizak i ne povećava razinu šećera u krvi zbog čega ju rado biraju i dijabetičari.
Pripremite kvinoju na drugačiji način
Doručak s kvinojom i cimetom
Ako su vam zobene pahuljice, pripremljene na već uobičajen način, dosadile, vrijeme je za novi recept. Cimet, javorov sirup i kokosovo ulje dat će odličan spoj okusa ovom doručku, a sirovi orasi ovaj doručak će učiniti hrskavim. Obrok je ovo koji obiluje vlaknima jer je njegov primarni sastojak kvinoja.
Sastojci:
- 2 pune žlice nasjeckanih oraha
- 1 ½ žličica kokosovog ulja
- ½ žličice mljevenog cimeta
- prstohvat soli
- 1 šalica prethodno kuhane kvinoje
- 1 žlica javorovog sirupa
- dodatni prilozi (po izboru):
- 1 žlica narezanih suhih brusnica
- 1 žlica lanenih, bučinih ili sjemenki konoplje
- mlijeko ili jogurt.
Priprema:
Najprije tostirajte orahe. U drugom koraku u tavi dodajte kokosovo ulje, cimet i sol. Uz stalno miješanje kuhajte dok cimet ne zamiriše, otprilike 15 sekundi. Zatim dodajte kvinoju i promiješajte kako bi se svi sastojci sjedinili. Uz miješanje nastavite kuhati sve dok se kvinoja je zagrije, otprilike jednu minutu. Maknite tavu s vatre i umiješajte javorov sirup. Smjesu premjestite u zdjelu i po želji dodajte suho voće i sjemenke te sve dodatno pospite s malo cimeta.
Čokoladna torta bez glutena
Kvinoja može u potpunosti zamijeniti brašno, a uz ovu tortu možete zasladiti nepce i uživati u zdravom zalogaju.
Sastojci:
- 2 šalice kuhane kvinoje
- 1/3 šalice nezaslađenog bademovog mlijeka
- 4 cijela jaja
- 1 žličica ekstrakta vanilije
- ½ šalice (veganskog) otopljenog maslaca
- ¼ šalice otopljenog kokosovog ulja
- 1 šalica organskog bijelog šećera ili kokosovog šećera
- 1 šalica nezaslađenog kakaa u prahu
- ½ žličice sode bikarbone
- 1 ½ žličica praška za pecivo
- ½ žličice soli.
Sastojci za glazuru:
- 1 limenka ohlađenog punomasnog kokosovog mlijeka
- 1 vrećica čokoladnih mrvica ili komadići čokolade.
Priprema:
Zagrijte pećnicu i kalup za pečenje obložite papirom za pečenje. Umutite jaja, bademovo mlijeko, ekstrakt vanilije te miješajte 10 sekundi kako bi se svi sastojci sjedinili. Dodajte skuhanu i ohlađenu kvinoju zajedno s otopljenim i ohlađenim maslacem i kokosovim uljem. Miješajte dok smjesa ne postane u potpunosti glatka, otprilike 30 sekundi. U veliku zdjelu dodajte suhe sastojke: šećer, prašak za pecivo, sodu bikarbonu i sol. Mokre sastojke dodajte u posudu sa suhima i miješajte dok se ne sjedine. Tijesto podijelite i pecite 30 minuta. Kada tijesto izvadite iz pećnice, ostavite ga sa strane dok se ne ohladi.
Za glazuru će vam biti potrebno kokosovo mlijeko koje ste prethodno ohladili. Pripazite da limenku ne tresete prije otvaranja već ju otvorite i žlicom izvadite čvrste dijelove i stavite ih u lonac srednje veličine. Dodajte čokoladne mrvice i zagrijte na laganoj vatri dok se kokosovo mlijeko i čokolada ne rastope. Smjesu ostavite u hladnjak na nekoliko sati dok se ne zgusne. Nakon što se smjesa zgusne izvadite ju iz hladnjaka i miješajte na visokoj temperaturi dok glazura ne postane pahuljasta. Glazuru nanesite na jedan biskvit, drugim poklopite te ponovno namažite glazuru na vrh. Kolač ostavite u hladnjaku do posluživanja.
Moglo bi vas zanimati: Osnažite imunitet prirodnim putem
Tekst: Ana Carević
Foto: Pinterest