Na međunarodni dan zagrljaja, koji se obilježava 21. siječnja, slavimo toplinu i povezanost među svima nama. Ovaj poseban dan stvoren je kako bi potaknuo ljude da se prisjete koliko su zagrljaji važni za naše emocionalno i fizičko blagostanje. Zagrljaj je univerzalni jezik ljubavi, podrške i zajedništva koji povezuje ljude širom svijeta, bez obzira na dob, kulturu ili životne okolnosti.
Zagrljaj
U doba ubrzanog načina života, kada često zaboravljamo stati i pokazati bliskost prema voljenima, Međunarodni dan zagrljaja pruža savršenu priliku da zastanemo, otvorimo ruke i podijelimo toplinu s drugima.
Možda se čine kao mala gesta i jednostavan čin, ali nema ničeg malog u sposobnosti zagrljaja da popravi naše raspoloženje. Grlimo druge kad smo uzbuđeni, sretni, tužni ili ih pokušavamo utješiti. Studije govore kako zagrljaji mogu pozitivno djelovati na zdravlje i mentalno zdravlje. S obzirom na to da se nakon 20 sekundi grljenja počinje lučiti oksitocin, hormon ljubavi – to i ne čudi. Oksitocin uzrokuje smanjenje krvnog tlaka i hormona stresa norepinefrina. Preporuča se barem jedan duži zagrljaj dnevno, 3-4 bi bilo idealno, ali u svakom slučaju ih ne može biti previše.

Zdravstvene dobrobiti zagrljaja
Zagrljaji utječe na emotivno i socijalno povezivanje, na izgradnju povjerenja, pružaju utjehu i pomažu u smanjenju stresa i anksioznosti. Kako je prirodni mehanizam tijela da se nosi s nemirom povećanje razine kortizola, hormona stresa, što naravno utječe loše na naše zdravlje i dobrobit, zagrljaji bi mogli biti brzo i odmah raspoloživo rješenje. Uvijek možete zagrliti svoje bližnje, prijatelje, poznanike, svoje kućne ljubimce, pa čak i omiljenu plišanu igračku.
Najbolje od svega je što dobrobiti od grljenja imaju svi – oni koji ga daju i oni koji ga primaju. Ponuda zagrljaja pokreće lanac događaja koji u konačnici dovode do oslobađanja oksitocina, koji ubrzava proces fizičkog ozdravljenja te smiruje osjećaje straha i stresa. Nažalost, u današnjem vremenu, mnogi ljudi žive usamljeničkim ili užurbanim životom uz smanjenu društvenu interakciju i dodirivanje. Pa, uljepšajte sebi i nekome dan i zagrlite ga.

Što govore istraživanja o dobrobitima grljenja
Neuroznanstvenici i niz studija u ovom području pokazuju da zagrljaji ili utješno tapšanje po leđima mogu ublažiti emocionalnu i fizičku nelagodu koju osjećamo kada smo suočeni s dilemom ili osobnom krizom. Ali, majkama nisu potrebni neuroznanstvenici kako bi potvrdili nevjerojatnu moć zagrljaja. Majčinski instinkt proradi prije nego što uopće počnu registrirati što rade ili zašto. Sposobnost suosjećanja majki je gotovo intuitivna i one znaju da je zagrljaj melem za umirivanje uznemirenog djeteta.

Evo kako grljenje utječe na naše emocionalno i fizičko blagostanje
Trenutna istraživanja potvrđuju da ljudski dodir u obliku zagrljaja može utjecati na:
- niži krvni tlak
- poboljšati imunitet
- ublažiti fizičku bol
- ublažiti osjećaj izoliranosti i usamljenosti
- smanjiti stres, strahove, tjeskobu, uznemirenost
- poticati opuštanje
- i poticati svjesnost sadašnjeg trenutka (mindfulness)

Koliko je zagrljaja dnevno potrebno
Poznata psihoterapeutkinja Virginia Satir tvrdi da su nam dnevno potrebna četiri zagrljaja za preživljavanje, osam zagrljaja za održavanje i 12 zagrljaja za rast.
Zagrljaji su univerzalni, bez nuspojava, slobodni za primanje i davanje bilo kome i odmah su primjenjivi s trenutnim rezultatima. A prihvaćanje i nuđenje iskrenog zagrljaja može biti tajna sretnog, zdravog i zadovoljnog života.

Moglo bi vas zanimati i: Zašto je najbolja prijateljica jedna od najvažnijih osoba u životu?
Tekst: Petra Šafranko
Foto: Pexels