Zašto nas je sram tražiti pomoć i kada nam je potrebna?

by Anđela Sabranović

Iskreno, nikad prije nisam intenzivno razmišljala o tome kako spremnost na traženje pomoći predstavlja doslovno pravo umijeće u vremenu kada barem naizgled svaka od nas sve može sama… Pišem u ženskom rodu jer sam primijetila kako mi žene znatno češće prelazimo sve svoje granice i kapacitete jer do posljednjeg atoma snage odbijamo tražiti pomoć iako nam naše tijelo vrišti – UPOMOĆ.

Nedavno smo pisali o bolestima štitnjače kojima su mnogo više izložene žene i zar nije zanimljivo kako postoje bolesti kojima su sklonije žene… Kada znamo da potisnute emocije mogu uzrokovati autoimune bolesti sve postaje malo jasnije. Mi smo te kojima je izazovnije izraziti svoje mišljenje, tražiti ono što nam pripada te na kraju i tražiti pomoć kada nam je ona potrebna.

Jednom sam pročitala kako se od žena očekuje da budu poslovne žene kao da nemaju djecu te da budu majke kao da nemaju posao i koliko god mi je to na prvu zazvučalo surovo, shvatila sam da manje više i jeste tako. Svi mi u svom danu imamo 24 sata i neizmjerno je važno koristiti ih svjesno, točno onako kako želimo, a ne prema nametnutim očekivanjima.

To je nemoguće ako želimo biti jedine odgovorne za kuhanje, čišćenje, brigu o djeci, posao, te uz to imati hobi, baviti se tjelovježbom… Odnosno moguće je, ali uz neminovno pregorijevanje. Ako dok ovo čitate razmišljate kako je sve stvar organizacije, osvijestite si kako nam je i to nametnuo. Umjesto da se dovodite do krajnjih granica, jednostavno tražite pomoć. Nadam se da je u današnje vrijeme suvišno i napominjati kako i partneri trebaju biti jednako uključeni u sve, ali uz njih tu su roditelji, prijatelji te na kraju i pomoć koju možete angažirati.

U ovom dijelu Europe još uvijek se nažalost nije normaliziralo angažiranje osoba za pomoć u kućanstvu, pa bilo to kroz pomoć u održavanju doma ili povremenom čuvanju djece. Takvu pomoć umjesto kao na trošak možete gledati kao na investiciju u svoju sretniju i opušteniju verziju.

Ako prvi put poslije angažiranja takve pomoći, osjetite sram, shvatite kako je on sasvim normalan te samo nastavite. Vidjet ćete kako ćete se s vremenom naviknuti i početi živjeti jednim ispunjenijim životom. Iskreno i sama sam se našla u tome kada sam prvi put angažirala osobu koja će očistiti moj dom. Kada sam ušla u čist dom, osjetila sam sram i kroz glavu su mi prolazile misli: “Možda sam ipak trebala sama…”. Te misli su me na kraju i pobijedile te sam poslije nekoliko puta, nastavila sama čistiti, ali srećom poslije nekog vremena shvatila sam kako mogu, ali ne želim sama jer želim svoje vrijeme koristiti drugačije.

Zašto ne tražite pomoć?

U nastavku sam izdvojila i nekoliko razloga zbog kojih nam je toliko izazovno tražiti pomoć. Kada smo toga svjesni već smo na pola puta.

Osjećate se ranjivo kada tražite pomoć

Emocija je temelj svega i naše tijelo je spremno gotovo na sve kako bi izbjeglo neugodne emocije. Kada trebamo tražiti pomoć često se osjećamo ranjivo, ali činjenica je da smo mi ljudi društvena bića i interakcija s drugima nam pomaže da brže napredujemo prema mjestu na kojem želimo biti. Zašto bismo se toga odrekli? Ako sebi jednostavno postavite u glavi to da je tražiti kao i pružiti pomoć nešto što je sasvim logično, možete svjedočiti nevjerojatnim promjenama u svom životu.

Zarobljeni ste u ulozi žrtve

Sigurno poznajete barem jednu osobu koja konstantno naglašava kako mora sve sama i ona poslije obavljenog posla naglašava sve što je napravila… Takve osobe na nesvjesnoj razini uživaju u ulozi žrtve i kako bi ostale u njoj odbijaju svaku pomoć.

Imate problem s povjerenjem u druge

Koliko ste puta čuli neku ženu kako govori da ne želi da joj netko pomaže oko doma jer sve najbolje očisti sama? Ipak, ako shvatite da je cijena takvog stava manje kvalitetnog vremena s obitelji, prijateljima, manje vremena za sebe, često i više frustracija, shvatit ćete kako je možda ipak bolje dati nekom priliku. Ako razmišljate o angažiranju pomoći doma, nitko ne kaže da ćete biti zadovoljni prvom osobom, ali to vas ne bi trebalo obeshrabriti u traženju.

Što možete dobiti kada počnete tražiti pomoć?

– možete ostvariti svoje stvarne ciljeve brže
– manje osjećaja preplavljenosti u svakodnevici
– imat ćete više vremena za sve ono što vam je važno
– osjećaj ispunjenosti koji samo podržane osobe imaju
– drugima ćete pokazati kako su vam potrebni, što može dodatno učvrstiti privatne odnose

Moglo bi vas zanimati i: “Osjećaj da više ne možemo obavljati vlastiti posao učinkovito, često je pratitelj burnout-a.” Ana Čerenšek o burnoutu, mentalnom zdravlju i uvođenju promjena

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!