Zelena gradnja se odnosi na kuće i zgrade 21. stoljeća koje brinu o okolišu. Na koje načine? Prvenstveno su građene tako da poštuju prirodu, čovjeka i okoliš te im je potrebna minimalna količina energije. Pomno su osmišljene kako bi se uistinu mogle i nazvati održivim kućama, a tri su razloga zbog kojih biste se trebali opredijeliti za ovakav tip gradnje: briga za okoliš i smanjenje troškova, veća vrijednost nekretnine te poticaji.
Hrvatski savjet za zelenu gradnju na svojemu profilu donosi još nekoliko točaka zašto je zelena gradnja sigurna budućnost.
Zelena gradnja na inteligentan način pristupa energiji
Od ideje i realizacije do krajnje eksploatacije zgrade i kuće su usmjerene na minimalnu potrošnju energije, ugodnije su, jeftinije za održavanje i prikladnije za okoliš. Oni koji žive u zelenim objektima na pametan i odgovoran način raspolažu resursima i iskorištavaju sve dostupne energetske resurse. Stručnjaci se prilikom gradnje koriste integriranjem tehnologija za primjenu obnovljivih izvora energije te za postizanje manje emisije CO2 u okoliš zbog optimalne opskrbe zgrade ili kuće energetskim resursima prilikom čega je sami projekt gradnje na najveći mogući način usklađen s prirodom.
Čuva resurse vode
Ovakva vrsta gradnje podrazumijeva i zaštitu svih resursa vode, upravljanje pitkom i otpadnim vodama. S obzirom na to da izgrađeni okoliš utječe na oborinske vode i sami sustav odvodnje, zelena gradnja osigurava primjenu tehnologija koje su odgovorne za najbolji odnos između vode, tla te cjelokupnoga okolišnog sustava.
Smanjuje otpad i povećava ponovnu upotrebu recikliranjem
Cilj jest manje građevinskog materijala koji je veće kvalitete i trajanja što dovodi i do stvaranja manjih količina građevinskoga otpada. Vlasnici i korisnici zelenih objekata pozvani su pravilno se koristiti građevinskim materijalom, skladištiti ga, ali i reciklirati za ponovnu pripremu.
Za ovakav tip gradnje potrebno je angažirati arhitekta, a zelena gradnja je u Republici Hrvatskoj skuplja za 15 % od one obične, pri tome misleći da su u oba slučaja angažirani profesionalci. Iz Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju kažu da zelene zgrade drže cijenu 16 % veću od onih klasičnih dok su njihove najamnine 6 % više i imaju 13 % niže troškove održavanja.
Promiče se zdravlje i dobrobit korisnika objekta
Visoka kvaliteta zraka koja se postiže dobrom ventilacijom i izbjegavanjem materijala i kemikalija koje su zaslužne za emisije štetnih plinova postiže se bolja kvaliteta života stanara. Prirodno svjetlo i njegovi potencijali iskorištavaju se maksimalno, a korisnicima se pruža i umirujući pogled u prirodu. Koristeći se inteligentnim rješenjima, postiže se ugodna temperatura u prostorijama bez obzira na godišnja doba i temperature.
Održava krajolik što zelenijim
Zelena gradnja ističe potrebu za zaštitom okoliša u svim smjerovima, pa se tako zalaže i za to da urbane sredine moraju doprinositi zaštiti okoliša i pri tomu osiguravati raznolikost biljnog svijeta stvarajući brojne zelene površine i sanirajući zagađena zemljišta. Svjedoci smo i slučajeva u kojima se urbana područja žele posebno aktivirati pa dovode poljoprivredu u gradove i na krovove zgrada.
Pružaju otpornost i sigurnost stanovnicima
Zeleni su objekti prilagođeni okolišu i svim prirodnim procesima pa su tako stanovnici sigurniji za vrijeme prirodnih nepogoda poput poplava, požara i potresa. Na taj se način izbjegava potreba za rušenjem i ponovnom gradnjom kao i značajnijim obnovama u slučaju snažnijih vremenskih neprilika.
Povezuje nas imajući na umu ekološke i ekonomske čimbenike
Prilikom projektiranja razmišlja se o smanjenju udaljenosti od kuće od posla kao i od ostalih životno važnih lokacija jer se na taj način smanjuje potreba za korištenjem javnog prijevoza i automobila koji su štetni za okoliš. Na taj se način potiče i korištenje ekološki prihvatljivih prijevoznih sredstava kao što su bicikli.
Hrvatski savjet za zelenu gradnju ističe kako zelene zgrade smanjuju potrošnju energije za 50 %, vode za 40 % te emisiju CO2 za 40 %. Tako je certifikat zelene gradnje jedan od načina na koje je moguće izraziti svoju orijentaciju k održivosti i održivom razvoju kao i poslovnoj praksi koja se temelji na ekološkoj osviještenosti, društvenoj odgovornosti te efikasnom iskorištavanju resursa tijekom čitavog životnog ciklusa zgrade.
Moglo bi vas zanimati: 8 razloga zbog kojih ćete sutra na posao krenuti biciklom
Tekst: Ana Carević
Foto: Unsplash