Smoothie se mogu poslužiti kao hladan, kremast, ukusan obrok u čaši. Zeleni kašasti sokovi su jedan od najboljih hranjivih obroka u čaši. Zahvaljujući blenderima možete povećati dnevni unos povrća i voća, za razliku od sokova u smothiejima su sadržana sva potrebna vlakna.
Zeleno povrće sadrži malo šećera i kalorija, te je bogato vitaminima (folnom kiselinom) i mineralima (željezom), prehrambenim vlaknima i fitonutrijentima.
Klorofil u zelenom lisnatom povrću pomaže u izgradnji i obnovi crvenih krvnih zrnaca, pomaže u borbi protiv infekcija, ima snažan protuupalni učinak, antioksidativno djelovanje, uklanja neugodan zadah, poboljšava probavu i uklanja teške metale iz organizma.
Povrće pomaže u održavanju tjelesne težine, djeluje dobro na naša crijeva, djeluje protuupalno i smanjuje rizik od kroničnih bolesti.
Od povrća mogu se koristiti: špinat, blitva, maslačak, kopriva, koromač, zelena salata, potočarka, rikula, kelj, kupus, lišće mrkve, cikle i slično.
Izbor voća može varirati od domaćeg sezonskog do tropskog: jabuka, banana, kruška,marelice, šumsko voće, avokado …
Količina voća, zelenog povrća i vode može se odrediti po vlastitom ukusu. Bolje početi s manjom količinom zelenog povrća, a potom količinu postupno povećavati kako bi se nepca navikla na nove okuse. Važno je rotirati vrstu zelenog lisnatog povrća koju stavljamo u sok zbog prisutnosti male količine alkaloida u njihovom lišću, kako bi spriječili njihovo nakupljanje u organizmu. Vrstu voća nije potrebno često mijenjati jer plodovi ne sadrže alkaloide.
Kombiniranjem sirovog voća i povrća postiže se to da smoothie ipak ima znatno blaži i prihvatljiviji okus od onoga u kojem je samo povrće.
Što sve možete dodati u smoothie od povrća:
• limun ili limetu
• suho voće, brusnice
Istraživači su otkrili kako brusnice imaju pet puta više antioksidansa od brokule što znači da štiti od raka, moždanog udara i bolesti srca. Isto tako je bogata fitonutrijentima pa mogu pomoći ženama u infekciji mokraćnog sustava.
• banane
Daju kašasti izgled, mogu poboljšati raspoloženje jer su bogate triptofanom koji se pretvara u serotonin – hormon sreće. Isto tako bogate su kalcijem koji je bitan za čvrste kosti, a uvedete li ih u svakodnevnu prehranu, možete spriječiti razvoj raka bubrega, dijabetes i sniziti visoki krvni tlak.
• svježi đumbir
Đumbir je izvrstan dodatak ako ga volite. Istraživači su otkrili kako đumbir ima pozitivno djelovanje na kardiovaskularni sustav i snižava razinu kolesterola.
• orašasti plodovi
Pojačajte smjesu orašastim plodovima, bademima, indijskim oraščićima, lješnjacima. Pogodno je i brašno kokosa koje će dodatno zagustiti smjesu i pojačati okus.
Umjesto orašastih plodova možete ubaciti i žlicu biljnog ulja – laneno, kokosovo i sl. Uvijek birajte organska hladno prešana ulja u kojima su očuvani okus i nutrijenti. Unijet ćete dobre masne kiselina i vitamine topive u masnoćama, ali će vam dati i energije.
Smoothie ne bi smjeli dugo stajati, iako su jestivi i nakon 24 sata. Preporučujem izradu količine koju možete popiti odmah, u što kraćem roku. Određeni sastojci, nakon što ih izložite tekućini i drugim sastojcima, vrlo brzo reagiraju i mijenjaju okus kašastih sokova, zbog čega mogu postati gorki i kiseli.
Recepti
Špinat, banana i šumsko voće
- 1 banana
- 200 ml vode
- 100 g šumskog voća
- 200 g špinata
Blitva, ananas, banana, avokado
- 1 šalica svježe blitve
- 1 šalica kokosove vode
- ½ šalice smrznutog ananasa
- ½ smrznute banane
- ¼ avokada
Zob, badem, špinat, banana, jogurt
- 15 g zobenih mekinja
- 10 g badema
- 100 g špinata
- 110 g banane
- 125 g jogurta
- 125 g vode
Tekst: Branka Bunić, mag. nutr., voditeljica Nutrilife centra
Foto: Unsplash, Pexels