Možemo slobodno reći kako je joga danas popularnija nego ikad prije. Svijet je postao svjestan brojnih prednosti koje joga ima za naše psihičko i fizičko zdravlje. Ipak, znamo kako joga nije uvijek najbolje rješenje kada se želimo riješiti suvišnih kilograma. No, Bikram joga je druga priča.
Bikram joga se prakticira pri visokim temperaturama i potiče znojenje te bi možda upravo ona mogla biti idealan oblik tjelovježbe za vas.
Što je to bikram joga?
Bikram joga definitivno nije nešto novo, ali možda ipak do sada niste čuli za nju.
Naime to je oblik joge koji je popularizirao Bikram Choudhury 1970-ih u Kaliforniji.
Patentirana praksa uključuje ponavljanje istih 26 poza u zadanim ciklusima tijekom 90 minuta koliko traje trening.
Instruktori Bikram joge prolaze kroz program obuke koji traje devet tjedana. Trenutno postoji više tisuća Bikram studija širom svijeta. Ono što je posebno zanimljivo je to što se joga prakticira u prostorijama koje su zagrijane na oko 40 stupnjeva, a te uz povišenu vlažnost zraka.
Bikram joga slijedi metodu 80-20 i metodu disanja s izdisajem. Ove tehnike disanja su teške, a većina početnika vjerojatno ih neko vrijeme neće moći uspješno izvoditi.
Koje su prednosti?
Zagovornici Bikram joge tvrde da prakticiranje donosi mnoge prednosti, uključujući izbacivanje više toksina iz tijela. Osim toga, oni navode da visoka temperatura poboljšava protok krvi i pomaže kisiku da dosegne mišićno tkivo.
Studije su pokazale da redovita praksa joge može pomoći u smanjenju bolova u leđima, poboljšati raspoloženje, smanjiti krvni tlak, ali i doprinijeti učinkovitom gubitku kilograma. Osim toga, baš poput klasične joge, Bikram joga značajno utječe na povećavanje snage i fleksibilnosti.
Tko može prakticirati bikram jogu?
Ovakav tip joge nije prikladan za trudnice, za osobe koje boluju od multiple skleroze, karcinoma te za one koje imaju problem s visokim tlakom. Savjetuje se ne jesti barem dva sata prije, ali i posebno paziti na optimalan unos vode na dane kada planirate ovakav tip joge.
Moglo bi vas zanimati i: Kako točno joga utječe na naše zdravlje – pozitivno, naravno
Tekst: Anđela Sabranović
Foto: Unsplash