Želite se okušati u kampiranju? Imamo sve savjete koji su vam potrebni za kampiranje!

by Dalida Tomek

Kampiranje je posebno iskustvo jer produbljuje odnos s prirodom. Ako uživate u ovakvom obliku turizma ili biste se u njemu tek htjeli okušati morate znati da je važno slijediti neke upute kako biste na put otišli spremni i sigurni. Ovu avanturu zasigurno ćete pamtiti zauvijek, a s ovim savjetima vaša će pustolovina biti znatno ugodnija.

kampiranje-4-slowliving

Izaberite pravi šator

Iako se na prvu odabir šatora može učiniti kao banalna stvar, kod ovoga koraka morate biti oprezni. U obzir je potrebno uzet niz faktora, od toga koliko osoba planira boraviti u njemu preko vremenskih prilika pa sve do terena na koji će šator biti postavljen. Neki od njih su lako sklopljivi, drugi su otporni na kišu, a postoje i oni idealni za ljetne i zimske uvjete. Vodite računa i o tomu idete li pješice ili automobilom. U prvom slučaju birajte lakši i manji šator dok se u drugom slučaju možete odlučiti i za one prostranije i više šatore. Ne zaboravite ni na klinove i čekić pomoću kojih ćete šator učvrstiti za podlogu.

kampiranje-3-slowliving

Vreća za spavanje i prostirka

Kako izabrati pravu vreću za spavanje? Morate biti upoznati s temperaturnim razlikama dana i noći lokacije na koju odlazite. Uvijek će noću biti hladnije pa je važno da imate vreću u kojoj vam neće biti hladno. Ovo je posebno važno za zimske mjesece kada izbor pada na one vreće punjene perjem.

Bilo bi poželjno uz vreću za spavanje spremiti i deblju prostirku. Ako postavite šator neravno, ispod vreće za spavanje možete staviti deblju prostirku kako biste ugodnije spavali.

Ponesite ceradu

Puno je načina na koje biste mogli iskoristiti ceradu na kampiranju. U slučaju da je tlo vlažno možete ju postaviti ispod šatora. Ona služi i kao dodatna zaštita od kiše prebacite li ju preko šatora, a s druge strane pruža i zaštitu od sunca jer pomoću nje možete napraviti hlad.

Kako postaviti šator?

Tri su pravila, neka tlo bude zaklonjeno, ravno i povišeno. Na taj način ćete se uspješno zaštiti od vjetra kao i od vode u slučaju kiše. Obavezno izbjegavajte kameni teren koji može probiti dno šatora dok se preporučuje izbjegavanje i pjeskovitih područja iz kojih se klinovi vade vrlo lako. Kako pravilno zabiti klinove? Oni se zabijaju u smjeru šavova, a na šatoru biste trebali dobiti i detaljnije upute kojih se potrebno pridržavati.

Pametno spakirajte ruksak

Najbolje bi bilo birati ruksake koji su izrađeni od poliamida ili poliestera, podesivi su te u sebi imaju dvije šipke, unutarnje ili vanjske. Kada ruksak ima vanjske šipke to znači da može podnijeti više stvari te su ovakvi ruksaci pogodni za duga i ravna pješačenja. S druge strane, unutarnje šipke su dosta fleksibilnije, ruksak bolje prati leđa i ne stvara opterećenje tijekom hodanja.

kampiranje-slowliving

Ruksak nemojte pretrpavati, vodite se pravilima da na samo dno stavljate stvari kojima ćete se rijetko koristiti, u sredinu spremite hranu te na vrh stavite sve ono za čim ćete češće posezati. Lomljive predmete i boce obložite odjećom.

Odjeća za kampiranje

Birajte dugu, tanku i pamučnu odjeću svjetlijih boja koja će vas zaštiti od sunca, ali i insekata. U obzir uzmite i neplanirane situacije pa imajte i nekoliko komada rezervne odjeće. U slučaju da želite planinariti ne smijete zaboraviti da je i u ljetnim mjesecima obvezna obuća za planinarenje koja će podupirati zglobove kako ne bi došlo do ozljeda. Sandalama se možete poslužiti isključivo u šetnji prirodom, a krema sa zaštitnim faktorom i pokrivala za glavu svakako bi se trebali naći u vašemu ruksaku.

Higijena za vrijeme kampiranja

Kada je riječ o higijeni neka uz vas budu vlažne maramice, toaletni papir, ručnik, četkica i pasta za zube, sapun, češalj za kosu i dezodorans. Posebnu pažnju obratite na izbor dezodoransa, neka vaš izbor budu oni neutralnijih mirisa jer jaki mirisi privlače insekte. Sve ove potrepštine stavite na jedno mjesto i odvojite od ostalih stvari.

Hrana i voda

Za kampiranje je najpraktičnija konzervirana hrana. S obzirom na to da su pred nama velike vrućine, hrana se brže kvari pa zato pomno birajte što nosite sa sobom. Uvijek prije posegnite za povrćem nego za mesom koje će se lakše pokvariti. Ne zaboravite ponijeti i dovoljne količine kruha te provjeriti postoji li u blizini trgovina. Jako je važno da sa sobom imate dovoljno vode za piće, a ako niste sigurni je li voda pitka u krajevima gdje odlazite ponesite sa sobom sredstvo za dezinfekciju i sterilizaciju vode.

Što još ponijeti?

S obzirom na to da ćete većinu dana boraviti na otvorenome ponesite sprej protiv raznih insekata, a šator držite zatvorenim kako biste spriječili njihovo nakupljanje. Osim toga, uzmite i džepnu bateriju, zviždaljku, pribor za sušenje odjeće, ali i flastere, kreme protiv opeklina, zavoje i sterilne gaze.

kampiranje-slowliving-1

Pripazite na životinjski svijet

Kada pripremate hranu ili ju pak odlažete, vodite računa gdje i kako to činite. Razlog tomu jest taj što ona privlači brojne životinje. Ljeti su u prirodi najčešće zmije koje privlači miris mlijeka, a odbija ih miris cigareta. Upalite li navečer svjetlo imajte na umu da će ono privući razne insekte pa je pri ruci dobro imati i mirisne štapiće ili svijeće protiv komaraca.

Kampiranje s djecom

U slučaju da odlazite na kampiranje s djecom, pakiranje može biti nešto izazovnije. Ponesite igračke poput bojanki, dalekozor, krede, rekete za badminton ili lopte za neke druge sportove. Najbolje bi bilo kada biste ponijeli dodatni šator koji će služiti za igru jer tako nećete morati paziti na stalno čišćenje i pospremanje, a djeca će imati i svoje mjesto gdje će biti zaštićena od sunca.

Moglo bi vas zanimati: Slow travel: Putovanje kojem vrijeme ne znači ništa

Tekst: Ana Carević

Foto: Pinterest, Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!