Znate li da se s treniranjem može i pretjerati? Fizioterapeut pojašnjava kako prepoznati stanje pretreniranosti

by Dalia Žmegač-Kunić

U današnje doba, kada je treniranje ujedno i svojevrsni trend, odlazak u teretanu predstavlja jedan pravi must have, osobito u ovom periodu prije godišnjih odmora. Iako će se treneri složiti da se ljetna forma gradi zapravo tijekom cijele godine u sklopu zdravog načina života, ovaj period godine mnogima služi baš za intenzivne pripreme u cilju dobivanja što bolje forme za plažu. Sve to itekako može biti štetno jer često u toj ideji prakticiranja intenzivnih treninga, izgorimo od želje te se nađemo u problemu zvanom – pretreniranost.

Pojava pretreniranosti nije nešto što se treba zanemariti, a upravo nedostatak svjesnosti o ozbiljnim posljedicama za organizam koje to stanje može donijeti predstavlja velik problem. Uz pretreniranost se vežu brojne dezinformacije i stereotipi, a jedan od njih je kako je ona moguća jedino kod profesionalnih sportaša. Istina je zapravo da mnogi ne slušaju signale koje im tijelo šalje te tako u rekreativnom tipu treninga teže za pritiscima društva o idealnoj slici tjelesnog izgleda ili pak žele postići osobne ciljeve u kojima često pretjeruju s prekomjernim vježbanjem.

Trening, koliko god bio koristan, zdrav i poželjan, tijelu donosi određeni stres te nužno zahtijeva adekvatan oporavak. Ukoliko tijelo do njega ne uspije doći, javlja se vrlo veliki umor i pojava raznih drugih simptoma o kojima smo razgovarali s fizioterapeutom.

Kako prepoznati simptome pretreniranosti?

Da smo pretjerali s intenzitetom tjelesne aktivnosti možemo prepoznati po kroničnom umoru koji se često javlja u kombinaciji sa smanjenim mogućnostima za odraditi određene sportske zadatke koje smo prije radili bez problema. Iscrpljenost koja ne prolazi unatoč odmoru donosi i niz drugih problematika poput oslabljenih mišića i ligamenata te smo tada podložniji riziku od sportske ozljede. Javljaju se i neobične promjene raspoloženja koje mogu ići skroz do anksioznih napadaja, vrlo visoki stupanj razdražljivosti i brojne druge promjene u emocionalnoj sferi, dok se možemo naći oči u oči i s nesanicom i čestim noćnim buđenjima.

Tomislav Pleš, mag. physioth. naglašava: „Cijeli organizam reagira na pretreniranost, zbog čega i dolazi do raširenih upala u tijelu te općenito stanja bolesti i pada imuniteta, ali na razini mišićno koštanog sustava to su upale na zglobovima i tetivama.“

Tomislav nam je objasnio i koja su najčešća područja tijela na udaru kod pretreniranosti:

Tetivna stanja manifestiraju se kao mišićno – tetivne upale koje počinju kao blaga zatezanja i nelagode pri aktivnostima većeg pa zatim manjeg intenziteta i nakon toga u mirovanju. Imaju tendenciju smanjivanja radne sposobnosti kod sportaša bilo koje dobi, a po dijelovima tijela zavisi koja je sportska/rekreativna aktivnost u pitanju. Kod trkača ćemo tako više govoriti o bolovima u području tetiva i ligamenata koljena, kod osoba u teretani više o ramenima ili donjem dijelu leđa ili pak vratu.“

Također, iz vlastitog iskustva Tomislav je otkrio koje su najčešće manifestacije pretreniranosti pacijenata iz njihove ambulante:

Manifestacije pretreniranosti razlikuju se po razini oštećenja ovisno o dobi.

Kod osoba mlađe životne dobi uglavnom se radi o oštećenjima tkiva kao posljedica intenzivnih sportskih aktivnosti. Pojavljuju se već kod osoba od 10 godina starosti, odnosno od perioda kada uđu u intenzivan sustav treninga. U tom smislu se pretreniranost procjenjuje u okviru sindroma prenaprezanja mekog tkiva. Tada se mlađi pacijenti žale na blaža zatezanja oko područja zglobova, čemu posebno pridonosi aktivna faza rasta. U daljnjim fazama, ili kada se ne reagira na prve znakove nelagoda pacijenti se žale na bolnost tupog tipa koje se javlja kod svakodnevnih aktivnosti, primjerice ustajanja iz sjedenja, hodanja niz stube, dužeg hoda po ravnom itd. U sljedećem stadiju može doći do crvenila i otekline oko mjesta boli, što predstavlja akutni upalni proces.

Kod populacije srednje i starije životne dobi, pretreniranost je povezana s degenerativnim promjenama koje su praćene strukturalnim promjenama na tkivu. Te se promjene odnose na ˝istrošenost˝ mekog tkiva tijekom vremena te su time i simptomi nešto drugačiji.

Manifestacija pretreniranosti kod osoba srednje i starije životne dobi, vezana je uz kronične upale koje karakterizira dugoročna bol te se stoga pacijenti žali na bol i unazad nekoliko mjeseci. Karakteristično za takvu vrstu oštećenja je da bol gradira od polagane zatezajuće, kada se uglavnom ne reagira, do intenzivnije i oštrije koja počinje ometati svakodnevne životne aktivnosti.

Kod pretreniranosti se javljaju i neobične promjene raspoloženja koje mogu ići skroz do anksioznih napadaja…

Kako bismo tijelu pružili zasluženi odmor i terapiju kod pretreniranosti, naš sugovornik zaključuje: „Kod pretreniranosti, važno je prvo dati upute za smanjenje aktivnosti sportsko – rekreativnog tipa te zavisno od opsega, lokalizacije i kroničnosti ozljede, dati upute za obavljanje fizikalne terapije kako bi se postigla obnova tkiva koje je oštećeno.“

Moglo bi vas zanimati i: Petrin ljetni izazov. Zdravo mršavljenje i top forma

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!