Jeruzalemska artičoka nema baš nikakve poveznice s Izraelom, kako biste pomislili na prvu zbog njenog imena. Čičoka, divlji krumpir ili morska repa samo su neki od naziva koje nosi ova biljka iz porodice glavočika. Izdvajamo vam 5 razloga (iako ih ima puno više) zašto se ova biljka velikih žutih cvjetova mora naći na vašem jelovniku.
Pomaže kod dijabetesa
Čičoka ima niski glikemijski indeks, a s obzirom da nakon njene konzumacije ne dolazi do naglog skoka u razinama šećera u krvi preporučuje se osobama koje pate od dijabetesa i pretilosti. Ovdje otkrijte zašto vam je ponekad potreban šećerni detoks.
Čini vaš imunitet snažnijim
Ne pamtite kada ste zadnji put izbjegli alergiju il neku sezonsku prehladu? Vrijeme je da ojačate svoj imunitet prirodnim putem. Neka se na vašem jelovniku nađe čičoka. Ova biljka puna je raznolikih vitamina i minerala i smatra se korisnom u liječenju od alergija.
Ima mali broj kalorija
U 100 grama čičoke ima samo 80 kalorija. Zbog toga se ovaj gomolj smatra namirnicom s malo kalorija. Pomoći će vam u održavanju težine, mršavljenju i dobra je zamjena za krumpir.
Pogodan je za anemičare
Hranjive tvari u ovoj gomoljastoj biljci reguliraju krvni tlak, liječe anemiju kao i bolesti krvi i krvnih žila. Budući da krv kola cijelim organizmom, čičoka vam jamči pravilan rad vašeg organizma.
Normalizira probavu
Polisaharid inulin nalazi se u čičoki. On normalizira i potiče dobre bakterije da rastu u crijevima i sprječavaju zatvor. Inulin ima antibakterijske karakteristike zbog čega sprječava nastajanje raznih drugih bolesti.
Čičoka se sve češće može pronaći u jelima koja pripremamo kod kuće. Najčešće je možemo pronaći u salatama, varivima i kao prilog. Više recepata potražite ovdje.
Moglo bi vas zanimati: Proljetno čišćenje organizma uz medvjeđi luk + RECEPT
Tekst: Slowliving.hr
Foto: Canva