Znate li zašto je peršin dobar za zdravlje?

by Anđela Sabranović

Peršin je zeljasta biljka koja se kao samonikla rijetko javlja, uglavnom se uzgaja. Nama je poznata kao začinska biljka zbog specifičnog mirisa listova i čest je dodatak hrani. Cvate od svibnja do lipnja, a sjeme sazrijeva u kolovozu i rujnu. U povijesti je peršin bio isključivo ljekovita biljka i sredstvo ukrašavanja u raznim prigodama. Ova biljka bogate povijesti potječe iz istočnog Mediterana i sjeverne Afrike.

Ljekovita svojstva peršina

Ljekoviti dijelovi biljke su korijen (koji se kopa u proljeće i jesen), sjeme (skuplja se neposredno prije sazrijevanja) i cijela biljka u cvatu. Peršin sadrži do 7% eteričnog ulja, 20% masnog ulja, palmitinsku kiselinu, aleuron, tanin, glikozid apiin, peršinov kamfor apiol, keton, šećer, škrob, sluz i drugo.

 

 

Cijela je biljka bogata mineralima kao što su kalij, magnezij, kalcij, fosfor i željezo, a uz to je i bogat izvor flavonoida koji djeluju kao antioksidansi. Lišće peršina dobar je izvor vitamina C, K i A te B2 i B6. Pogodan je za liječenje anemije zbog visokog udjela vitamina C. List peršina je puno bogatiji vitaminom C od limuna, i to čak tri puta.

Peršinov korijen se smatrao lijekom. Terapijski učinak temelji se na djelovanju eteričnog ulja – apiola. U korijenju peršina sadržaj je eteričnog ulja do 0,5% te je poznat po svom diuretičkom djelovanju zbog kojeg se često nalazi u čajnim mješavinama za bubrege i mjehur. Djelovanje peršinova korijena blaže je nego ono ploda.

 

 

U narodnoj medicini cijenjen je od davnina

Peršin se vjerovali ili ne ubraja u ljekovito bilje zbog toga što umiruje grčeve te djeluje protiv napuhnutosti u crijevima.Dovoljne su male količine peršina koje pomažu izlučivanju vode nakupljene u nogama te prsnoj i trbušnoj šupljini. Pospješuje menstruaciju. Spada u biljke koje potiču probavu, no zabranjeno ga je koristiti kod upalnih procesa u bubrezima. U narodnoj medicini koristi se kod prehlade, gripe, artritisa, reume i gihta, za zdravlje očiju, uravnoteženje hormona kod žena. Zbog diuretičkog djelovanja često se koristi pri detoksikaciji organizma.

 

 

 

Napravite detoks bubrega uz peršinov eliksir

 

 

Priprema:

Operite i nasjeckajte šaku peršina. Stavite u lonac i dodajte1 litru vode. Kad zakuha, kuhajte petnaest minuta i pustite da se ohladi. Procijedite i ulijte u čistu bocu te čuvajte u hladnjaku.

 

 

Primjena:

Svaki dan popijte po 1 čašu. Tijekom mokrenja primijetit ćete da iz vašeg organizma uz pomoć ovog eliksira izlaze nakupljeni otrovi i sol.

 

 

 

 

Moglo bi vas zanimati: Najčešće jesenske alergije i kako se nositi s njima

 

 

Tekst: Slowage365.hr

Foto: Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!